alkohol_za_volantem

Víte, za jak dlouho vyprchá alkohol z lidského těla? I po jednom pivu si musíte dát od řízení dlouhou pauzu

Autor: Anina Russová - Zdroj: Policie ČR, Orlen - Foto: Policie ČR - 1. 1. 2024


Konec roku je pravidelně spojený s večírky a přípitky. Ale také s přesuny autem. A to, jak jistě víte, nejde dohromady. Víte ale také, kdy po pivu nebo panáku tvrdého alkoholu můžete za volant?

Nejprve si připomeňme, že v Česku platí nulová tolerance alkoholu za volantem. A pozor, zákaz alkoholu pro řidiče se týká i toho zbytkového. Od nového roku bude jízda pod vlivem alkoholu ohodnocena pokutou od 7 do 25 000 Kč, šesti body do karty řidiče (jen nad 0,3 promile) a zákazem řízení na dobu od šesti do osmnácti měsíců.

Pokud jste si právě uvědomili, že za takové tresty žádná cesta pod vlivem, byť tím zbytkovým, nestojí, pak je dobré vědět, kdy po večírku můžete za volant. V prvé řadě je potřeba si uvědomit, že jistotu vám nedá nic jiného než test. Alkohol testery se dají sehnat buď na e-shopech, ale i na některých čerpacích stanicích nebo v hobbymarketech. Většinou stojí pár korun a pokud potřebujete po večírku nebo jen rodinné sešlosti řídit, investice do něj se rozhodně vyplatí.

Ve chvíli, kdy tester nemáte, můžete čas, který potřebujete k odbourání alkoholu celkem solidně odhadnout. Vždy záleží na tělesné konstituci, ale i na tom, co jíte, jaký je váš zdravotní stav nebo jak moc jste unavení. Těch proměnných je opravdu hodně.

Obecně se ale dá říct, že muži odbourávají 10stupňové pivo asi 2 hodiny a 15 minut, ženy naopak bezmála čtyři hodiny. Dvanáctistupňové pivo z muže pak vyprchá po necelých třech hodinách, z ženy po 4,5 hodinách. Velmi podobné je to s vínem. A svůj čas zabere i odbourání tvrdého alkoholu. Mužům to v případě jednoho 40% panáku zabere více než tři hodiny, ženám bezmála čtyři hodiny.

Pokud se nemůžete otestovat, platí jednoduché pravidlo. Pokud si byť jen trochu nejste jisti, jestli už můžete za volant, pak s největší pravděpodobností nemůžete. „Zatímco přímo po skleničce jde řídit jen málokdo, ráno po večírku usedne za volant spousta lidí a ani si neuvědomí, že mohou být pro sebe i okolí nebezpečím. Pro policii je to přitom alkohol jako alkohol. Nerozlišuje mezi zbytkovým a „čerstvým“. Pro takzvaný zbytkový alkohol je charakteristické omezené vnímání. Řidič snadno něco přehlédne, je v útlumu, má opožděné reakce. Může mít i hladinu dosahující až jednoho promile, a přitom si myslet, že už je v pořádku. Už při nikterak výjimečné situaci, kdy si dá 75kilový muž mezi osmou večerní a půlnocí čtyři piva a panáka, může ještě ráno při cestě do práce nadýchat 0,26 promile. A přijít tak o řidičák až na půl roku,“ upozorňuje policie.

Štítky: , , , ,

42 názorů na “Víte, za jak dlouho vyprchá alkohol z lidského těla? I po jednom pivu si musíte dát od řízení dlouhou pauzu”

  1. Miroslav Riessner

    To je hezký, jak důvěřujete alkoholtesteru za pár korun…

    Až to změřej policajti, bude to – stoprocentně – jinak :-D

      1. Alfonc Nobel

        Ze Vas bavi fakeovat i komentare :/ Clanek je o nicem, protoze je to recyklace obsahu odjinud. Za me spam internetu.

    1. Souhlas. V létě jsem prováděl na zahradě u bráchy experiment. Co hodinu jsem vypil 10° Radegast. Přesně hodinu po dopiti jsem foukal a pil další. Do toho běžný zahradní režim, tzn relax na houpačce, bazén, opalování se, tyčinky, chipsy atd. I při šestém dýchání mi alkomat spolehlivě nahlásil nulu a jel jsem domů.

  2. Nevím kde autor článku sehnal tyto informace ale jsem si jistý že obecně záleží na tom jak se říká záleží na tom jak to komu spaluje. Moje zkušenost, po jednom pivu a cca 15 minutách mi kamarád policista dal dychnout. Výsledek?0,0. Koupil jsem si testr za 2000 Kč, dal jsem si 3 dvanáctky a po 6 hod jsem nadýchal stejný výsledek. Tak k čemu tyto články jsou. Je to prostě individuální.

  3. Spolehlivý a přesný tester na alkohol není za pár korun, tedy jak pro koho. Před nákupem je dobré si o nich něco přečíst. Zde platí přímá úměra, čím lacinější, tím méně přesný a méně spolehlivý. Já si koupil druhý tester za 1,1 tisíc jako kompromis mezi kvalitou a cenou. Můj první tester za asi 300 Kč byl naprosto nepoužitelný.

  4. Nevím, jak to funguje, ale, bude to asi u každého jiné a u někoho hooodně jiné. S kámošem jsme popíjeli slivovicu 50%, od 22:00 až do půlnoci. Vybumbali jsme každý asi půl litru. Ráno v 9:00 jsme se měřili. Kámoš měl ještě půl promile a já nic. Podobně jsem jednou popil a také končil ve 24:00 s půl litrem slivovice v žaludku. Ráno v 8:00 mě zastavila hlídka a nafoukal jsem nula. Tak mám nějaký výkonný pajšl nebo co to je?

    1. Moc neidborný článek a některé komentáře. Obsah alkoholu se neřídí tím zda je pivo 10 – ti stupňové nebo 12 – ti stupňové, každé má jný obsah alkoholu. A každý člověk má jiné spalování alkoholu a to i ti co mají cukrovku.

    1. Zdeněk Seznam

      Nejlepší je si test koupit a ověřit si to sám na sobě. Já to udělal. Po jednom panaku 40% mám za 30 minut 0. Po dvou už to trvá 45 minut. A tak dále… U každého to bude určitě jinak. Stojí to pár korun a máte klid.

  5. chlast za volant nepatří a přesto nejede vlak . poukazovat na jiné staty je blbost . jak ktomu přijde ten co nechlastá a ožralej blb ho zmrzačí. ŘEŠENÍ– tvrdě postihvat,zabavovat auta a ožrale řidiče dát do teplku na hodně let KDŽ MÁŠ NA CHLAS, TAK MÁŠ I NA TAXI

    1. aha, takže podle stejného principu tvrdě trestat velkou únavu, ale jak to dokázat, že? po 12-ti hodinách máš reflexy stejné jako při 0,3 promile. Po 18-ti hodinách jako při 0,5 promile. A teď to dokaž!

    2. Libor Zelda

      Tyhle články jsou skorád reklama na nekvalitní alkohol testery.A nechápu ,jak se může téměř o půl hodiny zvýšit doba odbourání alkoholu proti předchozím letem. možná zvýšenou cenou .😃😃

  6. Ono bude stačit, až těch 0,5 promile povolí centrálně EU. U nás se z toho (jako ze všeho) zase po..dělají a bude to.

  7. jj represe, strašení je ukázka systému který nemá vůli s občany spolupracovat na společenských věcech a zákonech které nás formují. Nulová tolerance možná je příkladem, ale zdaleka nefunguje v drtvé většině zemí EHP. Pokud zákon vidí zabijáka v člověku který po obědě vypije 10st pivko, pak to naznačuje že míra tolerance schází. To je fakt, námitky jsou nepřípustné, v žádné diskusi, ani v jedné části společnosti. Stát takto ukazuje nevoli spolupracovat na moci zákonodárné. Navíc, existují lidé, kteří notoricky poukazují na škodlivý vliv alkoholu. Ano, alkohol škodí, pokud je v nadmíře. Rozhodně ale jde o jakýsi lynč a veřejné označování těch, kteří byť nadýchali 0,3 a dělá se z toho terno. Naštěstí se nepovažuji za českého pokrytce a hlupáka, proto s takovými tvrzeními nemohu souhlasit.

    1. On ten problem je jinde. Nejde o jedno pivo, ale o to, že řada lidí u jednoho piva nezůstane. V USA si můžete dát panáka a odjet bez trestu autem, ale v momentě zpúsobení nehody se budete modlit, aby jste nepřišel o auto a barák

    2. Ahoj Jirko! Naprostý souhlas, je to trapné, v celé evropě můžeš bez problémů mít 0,5 až 0,6 a u nás ( nebo bývalé soc.státy) soudruzi nastavili nulovou toleranci,asi proto že když chlastali pohlaváři aby nejezdili ožralí všichni . Děkuji ti za konečně rozumný názor.
      Přeji hezký den, Vláďa.

      1. Pro někoho kdo pravidelně nepije může být 0,5 fatální a když někoho přejede tak se bude vymlouvat, že si myslel, že má méně.Za mě 0.

    3. Karel Kameník

      Jsem toho názoru, že 0,5 promile by neměl být problém. Těm přísným, co tvrdě argumentují nulou, bych odpověděl, že pokud by těch 0,5 bylo nebezpečné, tak by v rozumných zemích tato tolerance určitě nebyla. Někdy se setkávám s názorem, že když Čechovi povolíš jedno pivo, tak on si dá dvě. Tento názor je úplná hloupost, protože není tolerováno jedno pivo, ale např. 0,5 promile. Máš 0,6 , tak máš problém. Dále se setkávám s názorem, že ano, je tolerance, ale když jsi účastník nehody, tak jsi automaticky viník. To si nějaký fanatický „spravedlník“ vymyslel, a ono se to po hospodách šířilo dál. Představte si, že jste v toleranci do 0,5 , dojíždíte ke křižovatce kde je červená, vy v pohodě zastavíte za autem před vámi a nějaký střízlivý hňup vás nabourá zezadu. Přece není možné, aby vám v této situaci dali vinu!

  8. Běžně si dávám jedno až dvě dcl piva A jedu.Dýchal jsem po půl hodince a nic.Pane řidiči je to v pořádku.

  9. Tolerancí je stanovení reálné praktické hranice uvažující chybu měření a možná fyziologická specifika, jinak by kdejaký cukrovkář byl každou chvíli nespravedlivě bez řidičáku.

    Pokud po nafoukání ukáže přístroj do 0,24 promile, měli by vás policisté pustit a nezadržet ani řidičský průkaz.

    PS: 90kg muž má 0,24 ‰ po 0,5l 12° piva, a 0 ‰ má po 105 minutách.

    1. Ano, to souhlasí, ale pozor. Nafoukáte do 0,24 promile a policie se Vás automaticky zeptá, jestli jste požil alkoholický nápoj. Za žádných okolností nesmíte přiznat, že jste pil-pak máte smůlu při jakékoli i daleko menší hladině alkoholu. Takže ano, do 0,24 je to OK, ale v žádném případě nepřiznat požití alkoholu! Prostě netušíte, jak je to možné. V tomto smyslu jsem byl poučen samotnou policií ČR v Brně, když jsem je odpoledne po bujarém večírku sám poprosil, jestli by mě mohli dát fouknout, abych měl jistotu, že jsem čistý a mohu odjet. :-) Byli tou žádostí velice mile překvapeni a proto ochotně poradili nad rámec své povinnosti! :-)

      1. O to samé jsem se snažil v Ústí nad Labem.
        Obešel jsem 3 stanice policie + jednu městskou a nikde mi nevyhověli. ( Prý by museli mít důvod a udělat zápis)
        Skoro po hodině jsem potkal hlídku a ta mi dýchnout dala.
        Samozřejmě 0.
        Tak kde je to POMÁHAT A CHRÁNIT?

      2. Úplný souhlas. Řidičák mám 52 let orazítkovaný celý. Najezdil jsem se taky dost a než nějaké alkohol testy je fakt lepší se nechat změřit od hlídky. Hrdinství je k ničemu. Když si nejsem jistý, tak říkám: auto nemá řidiče. 🤷‍♂️ A nic mě zatím neuteklo. 👍

    2. Omyl, při nadýchání je nutné opakované měření. Ono to totiž může ještě vylézt nahoru.

  10. Absurdní, že u nás za 0,3 padají takové pokuty a jinde v západní Evropě je často do 0,5 povoleno řídit. Možná by se to mohlo nějak sjednotit. Evidentně to taková tragédie nebude, jinak by to bylo zakázáno všude.

      1. karel Kameník

        Vaše tvrzení považuji za hospodský žvást. Viz můj předchozí příspěvek. Pokud na tom trváte, doložte to odkazem na silniční zákon příslušné země.

    1. Mnohde je do 0,5 povoleno řídit, ale za 0,51 budete do smrti chodit pěšky. Naše max pokuta 1000 euro je tam slabý základ.

    1. Tolerancí je stanovení reálné praktické hranice uvažující chybu měření a možná fyziologická specifika, jinak by kdejaký cukrovkář byl každou chvíli nespravedlivě bez řidičáku.

      Pokud po nafoukání ukáže přístroj do 0,24 promile, měli by vás policisté pustit a nezadržet ani řidičský průkaz.

      PS: 90kg muž má 0,24 ‰ po 0,5l 12° piva, a 0 ‰ má po 105 minutách.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru