O svátcích pozor na zbytkový alkohol. Nebezpečný je stejně, jako ten čerstvý

Autor: Anina Russová - Zdroj a foto: Policie ČR - 24. 12. 2021


U řady lidí jsou vánoční svátky spjaty s vyšší mírou popíjení alkoholu. Zatímco po jedné nebo více skleničkách vína sedne za volant jen málokdo, zbytkový alkohol už řidiči tolik neřeší. Přitom je stejně nebezpečný. Policie ale při případném zjištění alkoholu v krvi neřeší, zda řidič pil bezprostředně před jízdou anebo třeba večer předtím.

Podle policie je pro zbytkový alkohol charakteristické omezené vnímání. Řidič snadno něco přehlédne, je v útlumu, má opožděné reakce. Často se také stává, že řidič pije večer a ráno si myslí, že už je vše v pořádku a alkohol se v organismu už vstřebal. Maximálně má pocit, že je lehce unavený. Při dechové zkoušce by se ale mohl hodně divit.

Alkohol, včetně toho zbytkového, významně ovlivňuje vnímání. Je narušená schopnost koordinace, rovnováhy, odhadu vzdálenosti, člověk reaguje se zpožděním a navíc neadekvátně. Mimo to se účinkem alkoholu zmenšuje zorné pole, což má za následek tzv. tunelové vidění. Přidejme k tomu únavu, nedostatečné vyspání a nejspíš ne úplně stoprocentní kondici a výsledkem je vstupenka k nehodě.

Zbytkový alkohol je pořád alkohol

Policisté upozorňují, že řidiči si ráno po večírku často ani neuvědomují, že jsou stále pod vlivem. Pro policii je to přitom alkohol jako alkohol. Nerozlišuje mezi zbytkovým a čerstvým. Pokud byl navíc večírek delší a bujařejší, stává se, že i druhý den dopoledne má řidič v krvi více než jedno promile. A to už je trestný čin!

Opilí řidiči zaviní nehody s fatálnějšími následky. Nejvíce jich je na jižní Moravě a na Plzeňsku

Pokud nadýchá nad 0,3 promile, jde o přestupek ohodnocený sedmi body, pokutou do 20 000 Kč a zákazem řízení až na rok. Pod 0,3 promile jde také „jen“ o přestupek, který má kromě bodů totožné ohodnocení.

Pokud ovšem řidič nadýchá více než jedno promile, dočká se pokuty dosahující až 50 000 Kč, sedmi trestných bodů a až dvouletého zákazu řízení. Pokud navíc způsobí vážnou nehodu, může skončit i ve vězení.

Co s tím?

Ideální je si na svátky pořídit alkohol tester. Ty lepší, digitální a znovupoužitelné stojí od pár stokorun až po tisíce. Záleží jen na vaší peněžence, ale traduje se, že se, stejně jako u jiné elektroniky, nevyplácí úplně šetřit.

Alespoň hrubý odhad ale poskytnou i testy jednorázové, které vyjdou mnohem levněji. U některých se vejdete i pod stokorunu. Nebudou nikterak extra přesné, ale případnou přítomnost alkoholu ukázat zvládnou.

Štítky: , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru