Být profesionálním závodním jezdcem je snem mnohých větších či menších kluků i holek. Sedět za volantem něčeho brutálního, krotit to velkén stádo koní pod zadkem, poslouchat sportovní výfuk a užívat si získáná vítězství nebo analyzovat prohry… No jo, jenže jen malé hrstce z nás se tenhle sen splní. A to si pak jako malé dítě užíváte třeba i chvilky strávené vedle profesionálního jezdce jako my s Vojtou Štajfem.

On ale život profi jezdce není vždycky úplně růžový. Jasně, když pomineme sexy holky, sem tam láhev bublinek na oslavu vítězství, tak je potřeba si neustále připomínat, že jde vlastně o život. I když jsou závodní auta prakticky den ode dne lepší a bezpečnější, stát se může cokoliv. Jen si vzpomeňte na závodního jezdce SEATu, kterému oknem prolétla hnací hřídel z jiného vozu nebo když se juniorští závodnící WRC se svým autem vykoupali v potoce.

Další a dost nepříjemnou situací v životě každého závodního jezdce může být také to, když mu vůz začně hořet. To je něco, co prostě nejde ovlivnit. O tom se přesvědčil i jeden jezdec na závodech 12 Hours of Sebring, který sedlal Viper SRT GT3-R. Při prvních potížích s vozem, kdy kromě ztráty výkonu nic nenaznačovalo, co bude následovat, vůz prostě jen zastavil na kraji závodní dráhy. Během několika málo sekund se z Viperu začalo kouřit a pak vyšlehly plameny. Řidič naštěstí z vozu stihl vylézt dříve než se mu něco mohlo stát. I tak je rychlost plamenů až neksutečná.

-AR-