Pokud bychom se na skok vrátili do jara letošního roku, nelze nevzpomenout na to, že Vláda ČR plošně vyhlásila parkování v zónách placeného stání zdarma. Nesetkalo se to ale tak úplně s nadšením. Podle různých prohlášení zástupců Prahy to s sebou přineslo řadu problémů hlavně pro rezidenty, kteří prý neměli kde parkovat.
Vraťme se teď do současnosti, kdy je další vlna koronaviru v plném proudu a Vláda České republiky znovu vyhlásila Nouzový stav. Tentokrát ovšem o modrých zónách nepadlo ani slovo a řada řidičů se na sociálních sítích hlasitě ptá, proč tedy není znovu parkování zdarma.
Modré zóny kvůli koronaviru zatím zdarma rozhodně nebudou. Lidé totiž mohou chodit do práce
Magistrát Prahy je ale neoblomný. Ohání se ochranou rezidentů a hlavně možností parkovat pro sanitní vozy. Jenomže to se nelíbí některým městským částem. Například místostarostovi Prahy 11 Ondřeji Prokopovi (ANO). Ten se do magistrátu opřel na facebooku, kde napsal: „Milí sousedé, hodně mi poslední týdny píšete o tom, proč Praha „nevypne“ modré parkovací zóny, tak jako na jaře? Píšete, že jezdíte k lékaři, do práce, nebo pomáháte příbuzným a nemůžete jet autem kvůli parkování. Zeptal jsem se proto přímo pana Zdenka Hřiba, proč na jaře, kdy jsme měli pár stovek nakažených, to šlo a teď když jsou nakažených desítky tisíc, to nejde? Odpověděl mi, že důvodem je, že by zaparkovaná auta překážela v projíždění aut záchranné služby. Což jsem teda úplně nepochopil, protože ty auta by stála na místech k tomu vyhrazených, která byla standardně povolena a vozům IZS by nijak vadit neměla. Myslím, že jde spíše jen o hloupou výmluvu a Praha chce prostě hromadit peníze za výběr parkovného i teď, v této těžké době nouzového stavu a schovává se za sanitky. Přijde mi to od vedení města silně neetické, že v jeden moment omezují MHD a v ten samý okamžik nejsou ochotni dovolit lidem parkovat. Jak se tedy máme v Praze pohybovat během nouzového stavu a karantény? Máme jezdit v listopadu k lékaři na kole?“
A dočkal se i odpovědi a to od magistrátního náměstka pro dopravu Adama Scheinherra. Ten vlastně spekulace o vozech IZS potvrdil, když řekl: „Praha se na nic nevymlouvá. Zkuste se zeptat Zdravotnické záchranné služby. My jsme o dočasném zrušení modrých zón samozřejmě uvažovali, ale zástupci Záchranné služby na krizovém štábu proti tomu vystoupili a požádali nás, abychom zóny nerušili. Záchranáři měli kvůli tomu na jaře problémy s průjezdností ulic a také vznikaly časté komplikace s parkováním u domovů pacientů. Naznačujete snad, že si to vymýšlí? Máte to od nich potvrzené ostatně i v článku, který sdílíte. Obzvláště v tomto období je právě integrovaný záchranný systém na prvním místě, proto věřím, že tomuto porozumíte.“
Příspěvek bohužel nelze vložit. Níže je přiložen obrazový záznam.
Problém je, že nejde o koronavirus
Pod příspěvkem se objevila velká diskuze lidí, kteří tvrdí, že teď jsou sanitky potřeba více než kdy jindy, protože převáží velké množství covid pozitivních lidí. Jenomže o tom to tak úplně není. Jana Poštová, tisková mluvčí pražské záchranky nám k tomu řekla, že je pravdou, že záchranáři s Prahou, a nejen s ní, dlouhodobě řeší parkování. Ale ne tak úplně v souvislosti s pandemií, ale všeobecně.
Drsná nehoda z Polska. Kamion čelně narazil do Kii a následně sešrotoval další auta
„Parkování v Praze je obrovský problém nejen v době pandemie. Každý den řešíme jak my, tak ale i ostatní složky IZS, především pak hasiči s velkými auty, neukázněnost řidičů při parkování. Často máme všichni velký problém se dostat k místu zásahu, místa je málo především na velkých a starých sídlištích. Problémy máme i kvůli trendu zatravňování tramvajových pásů. Dokud byly betonové, dalo se po nich kolony vozidel objet. Teď máme smůlu. Apelujeme také na řidiče, aby před vozidly IZS jedoucími k zásahu hlavně nezmatkovali a plynule a bezpečně uhnuli. Nikdo po nich nechce zbrklé reakce. Ty mohou naopak uškodit,“ řekla Jana Poštová.