policie

Večírky a rodinná setkávání: Řidiči si musí dávat pozor na alkohol, i za málo přijdou o papíry

Autor: Anina Russová - Zdroj: Ministerstvo dopravy, Policie ČR, Besip - Foto: Policie ČR - 19. 12. 2023


Chystáte se na vánoční firemní večírek, posezení s přáteli nebo za rodinou? A už k tomu plánujete silvestrovské oslavy? Pak si jako řidiči dejte dobrý pozor na alkohol za volantem. Policisté se právě v těchto dnech na alkohol celkem pravidelně zaměřují a netolerují ani ten zbytkový. Alkohol za volantem se pak výrazně nevyplatí právě cestou ze silvestrovských oslav, od nového roku totiž platí nový bodový systém a s ním i v některých případech přísnější postihy.

Statistiky dopravních nehod jsou poměrně alarmující. Ročně dojde na našich silnicích v průměru k téměř 5000 nehod, při kterých byl řidič ovlivněn alkoholem či drogami (nebo obojím současně). Při takových nehodách zemře ročně kolem 50 lidí. Více než polovina řidičů, u nichž se prokáže ovlivnění alkoholem, navíc mívá v krvi více než 1,5 promile alkoholu. „Typickým scénářem je, že řidič vyjede s vozidlem mimo komunikaci či vjede do protisměru. Samozřejmě však roste celkově pravděpodobnost spáchání jakéhokoliv jiného přestupku. I přesto dochází ročně na našich silnicích zhruba ke 27 000 případů, kdy řidič motorového vozidla byl pod vlivem alkoholu či drog,“ popisuje Besip. Nutno ale zmínit, že jakkoliv odborníci a policisté opravdu pravidelně upozorňují na to, že opilí řidiči jsou problém, zákon bude po novele o něco mírnější. Výrazně zdraží odmítnutí testu na alkohol a vyšší bude i nejnižší možná hranice pokuty za alkohol. Jinak budou postihy mírnější.

I zbytkový alkohol je problém

Policisté pravidelně upozorňují na to, že z pohledu zákona je velký problém i zbytkový alkohol. Ten totiž může podrazit nohy i těm, kteří by si, byť po jedné skleničce, za volant netroufli. Ovšem ráno po vydařeném večírku už řídí kde kdo.

„Pro policii je to přitom alkohol jako alkohol. Nerozlišuje mezi zbytkovým a čerstvým. Pro takzvaný zbytkový alkohol je charakteristické omezené vnímání. Řidič snadno něco přehlédne, je v útlumu, má opožděné reakce. Může mít i hladinu dosahující až jednoho promile, a přitom si myslet, že už je v pořádku. Už při nikterak výjimečné situaci, kdy si muž o hmotnosti třeba 75 kilogramů dá mezi osmou večerní a půlnocí čtyři piva a panáka, může ještě ráno při cestě do práce nadýchat 0,26 promile. A přijít tak o řidičák až na půl roku,“ vysvětluje krajská policejní tisková mluvčí Eliška Pospíšilová.

Nadýcháte nebo nenadýcháte po 5 nealkoholických pivech? Test vyvrátil mýtus

Pozor, po Silvestru to může být dražší

Až do 31. prosince platí, že pokuty za alkohol v krvi začínají v závislosti na množství na 2500 Kč. Maximální výše pokuty je pak 50 000 Kč, ale to jen v těch nejzávažnějších případech, kdy řidiči nadýchají přes jedno promile. Pod tuto hodnotu je strop na 20 000 Kč.

Ovšem od nového roku si opilci za volantem připlatí. Spodní hranice pokut se zvýší na 7000 Kč. Nejvyšší možná pokuta pak bude 25 000 Kč, to je tedy jak zvýšení, tak fakticky i snížení. Nad 0,3 promile k tomu bude přidáváno šest trestných bodů, což bude nové maximum. Zákaz řízení pak bude v závislosti na následcích jízdy a také množství promile udělován na dobu od 6 do 18 měsíců.

Ovšem pozor na odmítnutí testu na alkohol. Zatímco ještě dnes je to ohodnoceno pokutou od 25 000 Kč do 50 000 Kč, nově si takový řidič bude muset připravit částku od 25 000 Kč do 75 000 Kč. Nevyhne se také šesti trestným bodům a zákazu řízení na 6 až 18 měsíců.

Štítky: , , , , , , , ,

3 názory na “Večírky a rodinná setkávání: Řidiči si musí dávat pozor na alkohol, i za málo přijdou o papíry”

  1. V každé normální zemi je hranice 0,5 promile. A nikde v zahraničí jsem neslyšel, že by nám někdo záviděl, že máme 0, jak se u nás velmi často tvrdí.

  2. Plně souhlasím lidé se něčeho musí bát už to mělo být dávno opilci za volantem nemají co dělat.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru