Jezdec TEAMU PEUGEOT TOTAL Sébastien Loeb v Belgii jel se svým vozem PEUGEOT 208 WRX na maximum, aby vybojoval vítězství! Devítinásobný mistr světa v rallye prokázal své schopnosti a závodní talent vítězstvím jak v semifinále, tak v dramatickém finále. Loeba na stupně vítězů doprovodil jeho kolega z TEAMU PEUGEOT TOTAL Timmy Hansen, který vybojoval celkově třetí místo. Tento vynikající výsledek dopomohl k tomu, že se TEAM PEUGEOT TOTAL posunul na druhé místo v mistrovství světa v rallycrossu v  hodnocení týmů a Loeb se přiblížil vedení v hodnocení jezdců.

Sébastien Loeb si v sobotu zajistil dobrá umístění v první a druhé kvalifikaci. Ve třetí kvalifikaci v neděli ráno měl potíže, když se v proměnlivých klimatických podmínkách ocitl ve skupině vozů s minimální možností předjíždět. Pak se ale dokázal vrátit do hry a nakonec v kvalifikaci skončil celkově čtvrtý. Poté Francouz předvedl skvělý výkon, vyhrál druhé semifinále, a tím si pro finále zajistil start z pole position. Tam pokračoval v útoku a v tvrdém boji využil 600 koní svého vozu PEUGEOT 208 WRX aby získal své první letošní vítězství. Tento skvělý výsledek ho posunul na druhé místo v šampionátu jezdců.

Timmy Hansen měl v Mettetu skvělý vstup do závodu, když vybojoval třetí a poté druhé místo v prvních dvou kvalifikacích. Pokračoval v nástupu, když vyhrál třetí kvalifikaci a po sedmém místě ve 4. jízdě skončil v kvalifikaci na celkově druhém místě. Po startu z pole position ve 2. semifinále byl tvrdě vytlačen Bakkerudem z tratě a propadl se na 6. pozici po 1. kole. To Hansena nakoplo k heroickému úsilí probojovat se zpět. Se svým PEUGEOTem 208 WRX se probojoval polem a třetí místo v cíli stačilo k tomu, aby ho posunulo do finále. Tam se opět ze šesté pozice probojoval na třetí místo v cíli, takže získal své první umístění na stupních vítězů v této sezoně.

Kevin Hansen po celý víkend prokazoval svůj talent, když odváděl nadějné výkony a dosáhl skvělé časy v Q1 (5.) a Q2 (6.). Do třetí kvalifikační jízdy ve svém zářivě žlutém voze PEUGEOT 208 WRX dobře odstartoval, avšak chyba při průjezdu jokerem (zhasl mu motor) znamenala, že se nedokázal dostat do finále. Nicméně letos poprvé startoval v semifinále. Do prvního semifinále nastupoval ze zadní pozice a opět prokázal, že dokáže závodit s těmi nejlepšími.

Přečtěte si také:  Rallye Dakar 2021: Po 6. etapě je závod v polovině. Lopraise dělí 5 minut od medailových pozic

Po dvou druhých místech v Barceloně a Montalegre je dvojnásobné umístění na stupních vítězů a vítězství Sébastiena Loeba velkou odměnou pro všechny v TEAMU PEUGEOT TOTAL. Okamžitě po lednovém skvělém třetím vítězství v řadě v Rallye Dakar začali mechanici a technici usilovně pracovat na uvedení tohoto nového závodního programu v mistrovství světa v rallycrossu.

Bruno Famin, ředitel PEUGEOT SPORT: „Je to dobrý výsledek a je to přesně to, o co usilujeme. Víkend byl celkově velmi zajímavý. Všechny hlavní týmy podávaly velmi vyrovnané výkony a naši jezdci odvedli velmi dobrou práci. Viděli jsme, že všechny kvalifikační jízdy, semifinále a finále byly plné intenzivních soubojů, obzvláště v neděli při měnících se povětrnostních podmínkách. Dobře jsme zvolili nastavení a jezdci si dokázali najít cestu. Bylo to velmi těžké kvůli všem těm nehodám na startu při semifinále a finále. Jsem s tímto výsledkem velmi spokojený, protože ukazuje úroveň výkonnosti týmu. Od začátku sezony pracujeme velmi usilovně. Je skvělé vidět TEAM PEUGEOT TOTAL zvítězit při třetím závodě sezony. Jsme trochu napřed vůči našemu plánu, ale to je pro tým dobré.“

Sébastien Loeb, PEUGEOT 208 WRX č. 9: „Už dlouho se mi nepodařilo dosáhnout v rallycrossu vítězství. Naposledy před 18 měsíci – v roce 2016 v Rize, a když to nemáte každý den, opravdu si toho vážíte! Přesto to byl komplikovaný víkend. První den sucho, druhý den déšť a specifické podmínky, na které se musíte adaptovat. Jezdci jsou takřka všichni velmi výkonní a na podobné úrovni, takže porovnávání sil je vždy velmi intenzivní. Je zde 6 nebo 7 vážných kandidátů na vítězství v každém závodě, a je tedy třeba bojovat naplno v každém kole. Když dojedete takový závod jako zde v Belgii, s vítězstvím v semifinále i ve finále, je to obrovské zadostiučinění pro celý tým. Tým PEUGEOT TOTAL do tohoto šampionátu letos opravdu hodně investoval. Dosáhnout vítězství už ve třetím závodě, to je dobrý výsledek. Tento víkend v Metttetu jsem si opravdu užil.“

Timmy Hansen, PEUGEOT 208 WRX č. 21: „Je zřejmé, že když vyjíždíte z první pozice, nečekáte, že budete poslední. Když jsem se v první zatáčce v semifinále roztočil, pořád jsem si myslel, že je možné se vrátit, protože všichni ještě měli jet do jokeru a my jsme byli rychlí. Když jsem nakonec projel jokerem, vyjel jsem na šesté pozici a jezdci přede mnou ho už odjeli. Na jedinou sekundu jsem si myslel, že je to ztracené, ale našel jsem několik míst k předjetí: jakmile se otevřela mezera, vjel se do ní. Od té chvíle jsem byl šťastný, že jsem se dostal alespoň do finále! Startoval jsem jako šestý a z první zatáčky jsem vyjížděl druhý za Sebem. Hnal jsem se za ním po celou finálovou jízdu. Jokerem jsme projeli společně a Peter se dostal mezi nás. Myslím, že TEAM PEUGEOT TOTAL si toto vítězství a dvě místa na stupních vítězů skutečně zaslouží. Nezapomeňme, že je to vlastně nový tým a odvádí působivou práci. Je tu tolik nových lidí. Je to teprve třetí závod, při kterém spolupracujeme, a již máme skvělý výsledek.“

Kevin Hansen, PEUGEOT 208 WRX č. 71: „Myslím, že víkend byl celkově dobrý. Po havárii, kterou jsem měl vloni, mi nějakou dobu trvalo, než jsem získal sebedůvěru. V průběhu víkendu jsem cítil, že vůz se stále zlepšuje, což mi pomáhalo udržet tempo. Celkově jsem velmi šťastný. Účast v semifinále byla krásná a nyní po třech závodech se těším na střední část sezony. Snažím se o ještě lepší výsledky. Už se nemohu se dočkat, až navštívíme Silverstone. Je to nová trať pro všechny a myslím, že našemu vozu bude tento okruh velmi dobře vyhovovat.“

Příští závod

Další kolo mistrovství světa FIA v rallycrossu se uskuteční v Silverstone v Anglii, domově Velké ceny Velké Británie! Po zahajovacím podniku v Barceloně se jedná o druhý letošní podnik na trati formule 1. Má však velmi odlišný charakter. Protože jde o zcela nový okruh, nikdo by neměl mít skutečnou výhodu, pokud jde o předchozí znalosti. Týmy jen měly možnost vyzkoušet si trať v březnu při předsezonním testu IMG a PEUGEOT spolu se Sébastienem Loebem zde vyhrál první kolo britského mistrovství v rallycrossu počátkem letošní sezony.

Přečtěte si také:  Jak dopadne sprint mezi Audi R8 a RS Q8? Vyhraje čistokrevný sporťák nebo superostré SUV?

Stav mistrovství světa jezdců po třech závodech:

 1. Johan KRISTOFFERSSON/Volkswagen Polo R – 75 bodů
 2. Sébastien LOEB/PEUGEOT 208 WRX – 66 bodů
 3. Petter SOLBERG/Volkswagen Polo R – 65 bodů
 4. Andreas BAKKERUD/Audi S1 – 61 bodů
 5. Timmy HANSEN/PEUGEOT 208 WRX – 59 bodů
 6. Mattias EKSTRÖM/Audi S1 – 59 bodů
 7. Niclas GRÖNHOLM/Hyundai i20 – 37 bodů
 8. Janis BAUMANIS/Ford Fiesta – 32 bodů
 9. Guerlain CHICHERIT/Renault Mégane RS – 27 bodů
 10. Timur TIMERZYANOV/Hyundai i20 – 27 bodů
 11. Robin LARSSON/Ford Fiesta – 26 bodů
 12. Kevin HANSEN/PEUGEOT 208 WRX – 26 bodů
 13. Kevin ERIKSSON/Ford Fiesta – 15 bodů
 14. Jérome GROSSET-JANIN/Renault Mégane RS – 15 bodů
 15. Grégoire DEMOUSTIER/Peugeot 208 – 5 bodů

Stav mistrovství světa týmů po třech závodech:

 1. PSRX Volkswagen Sweden – 140 bodů
 2. Team PEUGEOT Total – 125 bodů
 3. EKS Audi Sport – 120 bodů
 4. GRX Taneco – 64 bodů
 5. GC Kompetition – 42 bodů
 6. Olsbergs MSE – 41 bodů