Skoda_Muzeum-vystava-Jak_vznika_automobil
Ve vstupním prostoru Škoda Muzea vítá návštěvníky jediný dochovaný kabriolet Škoda 860 z roku 1932, včetně motoru o 8 válcích a výkonu 60 koní. Tyto parametry jsou zašifrovány v typovém označení Škoda 860.

Škoda Muzeum doplňuje svoji stálou expozici novou výstavou „Jak vzniká automobil aneb Historický vývoj podvozků a agregátů ve vozech Laurin & Klement / Škoda.“ Běžným pohledům skryté motory, převodovky či rámy a podvozkové platformy doplní čtivé texty s dobovými výkresy i fotografiemi. Výstava sledující technický vývoj od roku 1899 po současnost bude k vidění do 30. října 2022.

„Na sérii reprezentativních výstav ‚Jak vzniká automobil v proměnách času‘ pracoval multioborový tým zahrnující historiky, techniky, designéry a konstruktéry a návštěvníci díky nim uvidí naše vozy z pohledů a perspektiv, které nejsou běžné dostupné. Úvodní výstava je věnována proměnám pohonných jednotek a agregátů a srozumitelně vysvětluje funkci a technické finesy různých provedení manuálních a automatických převodovek. I laik se tak snadno zorientuje ve fascinujícím labyrintu konstrukčních řešení,“ vysvětluje Andrea Frydlová, vedoucí Škoda Muzea v Mladé Boleslavi, a dodává: „Cyklus ‚Jak vzniká automobil v proměnách času‘ bude v listopadu 2022 pokračovat výstavou věnovanou proměnám konstrukce a technologie výroby karoserií, ke kterým patří dnes velmi důležité téma komfortních a bezpečnostních prvků. V roce 2023 završí ambiciózní projekt třetí výstava, sledující proměny designového jazyka mladoboleslavské automobilky.“

Přečtěte si také:  Modernizovaná Škoda Karoq se ukazuje na prvních obrázcích. Naživo to bude na konci měsíce

Nová výstava vhodně doplňuje stálou expozici Škoda Muzea. Větší prostor je věnován částem automobilů skrytým běžným pohledům: motorům, převodovkám, podvozkům, které názorně dokumentují působivý technický vývoj mladoboleslavské značky od roku 1899. Právě tehdy totiž nabídku jízdních kol rozšířily hned dva modely motocyklů s jednoválcovými motory. Brzy následovaly dvou- i čtyřválcové motory chlazené vzduchem nebo vodou, s převodovkou či bez ní a zadním kolem poháněným koženým řemenem, později řetězem.

Skoda_Muzeum-vystava-Jak_vznika_automobil-1
Kromě podvozkových skupin přelomového modelu Favorit koncepce „vše vpředu“ budí pozornost aktuální ryze elektrický model Škoda Enyaq iV, využívající předností speciální koncernové platformy MEB.

Od roku 1905, kdy z mladoboleslavské továrny začaly vyjíždět první automobily, se jejich konstrukce změnila k nepoznání. Výstava připomíná sérii progresivních řešení, sleduje vývoj podvozků od žebřinového rámu a tuhé nápravy prvotiny L&K Voiturette A přes páteřový rám používaný od 30. do počátku 70. let minulého století po samonosné karoserie. K vidění budou až osmiválcové spalovací motory, mechanické i automatické převodovky a také podvozkové skupiny, včetně zadní nápravy s elektromotorem určené pro ryze elektrické automobily Škoda Enyaq iV.

Přečtěte si také:  Rallye Dakar 2022: Podívejte se, jak to vypadá při závodu v kabině Škody 130 LR. Ondřej Klymčiw nás tam pozval

Čtivé texty spolu s historickými výkresy a fotografiemi vysvětlí návštěvníkům taje automobilové techniky. Kurátoři Škoda Muzea doplnili infopanely atraktivními trojrozměrnými exponáty.

Kromě repliky čtyřválcového motocyklu Laurin & Klement CCCC bude k vidění sportovní vůz L&K BSC, dále osmiválcová Škoda 860, prototyp Škoda Favorit „Bertone“ a jeho přední i zadní náprava, ale také hvězda na nebi motoristického sportu – Škoda Fabia R5 včetně tzv. „kostlivce“ s odhalenými nápravami a agregátem. Podvozek předválečného modelu Superb s páteřovým rámem doplní nedávno zrestaurovaná limuzína této modelové řady z roku 1936. K tomu připočtěme spalovací motory Laurin & Klement 110, Škoda 860, Škoda 1101, Škoda 105, Fabia 1,4 MPI, zástupce generací EA111 a EA211, ale také převodovky MQ200 a DQ200. Pod pokličku moderní elektromobility dává nahlédnout agregát modelu Škoda Enyaq iV na platformě MEB. Výstava „Jak vzniká automobil v proměnách času“ bude k vidění do 30. října 2022.

Skoda_Muzeum-vystava-Jak_vznika_automobil-2
Ke stálicím na nebi motoristického sportu patří Škoda Fabia R5. Doplňuje ji odhalená soustava pohonu všech kol napříč uloženým přeplňovaným čtyřválcem. K vidění je také precizní zavěšení kol a bezpečnostní palivová nádrž.
Přečtěte si také:  Australská policie nakoupila nové dálniční stíhačky. Volba padla na Škodu Superb Combi

Škoda Muzeum v Mladé Boleslavi je otevřeno každý den od 9:00 do 17:00. V rámci zvýhodněného kombinovaného vstupného lze jeho návštěvu spojit s prohlídkou Rodného domu Ferdinanda Porsche v Liberci-Vratislavicích. Tento muzejní objekt je veřejnosti přístupný od pátku do neděle od 9:00 do 17:00.

Přidat komentář