autopujcovna-LADA-Finsko- (1)

Ve Finsku vznikla půjčovna, která má v nabídce jen staré modely LADA

Autor: Radim Plachý - Zdroj: auto.pravda.sk, yle.fi - Foto: Antti Kolppo @ Yle - 22. 5. 2021


S tím, jak se nová auta stávají neustále chytřejšími, získávají na oblibě youngtimery a veterány. Lidé je chtějí čím dál tím častěji vlastnit, ale třeba i se s nimi jen svézt. I proto vznikají půjčovny, kde je to možné. Teď je jedna nová i ve Finsku a v nabídce má jen ruské modely LADA.

Finsko, které sousedí s Ruskem, jich bylo plné a lidé k ním cítí jakousi nostalgii. Ví to i Hannu Laurikainen, mladý Fin, který si tam právě takovou půjčovnu otevřel. Mladík začal svoji kariéru na tamějším ministerstvu dopravy a potom dalších šest let pracoval v bruselské kanceláři europarlamentu. To ho ale přestalo bavit a rozhodl se svůj život radikálně změnit. A začal podnikat.

Svoji autopůjčovnu pojmenoval Siperian Hummeri Oy a aktuálně nabízí 10 vozidel LADA. Zastoupeny jsou tu prakticky všechny typy, které se vyráběly před pádem železné opony – sedany i kombi s označením 2101 až 2106 a nechybí ani Niva. Každý z modelů má navíc svoje jméno.

Půjčovna byla otevřena teprve v dubnu letošního roku a zatím nejde o nijak zásadní business. I tak ale jeho auta poutají na silnicích i na parkovištích náležitou pozornost. „V těchto autech něco je. Přinejmenším se nemůžete skrýt před zvědavostí okolí. Stačí jet s Ladou na nákup a hned si s vámi chtějí lidé povídat,“ říká Hannu Laurikainen. Zatím půjčuje konkrétní auta na konkrétní dobu, ale do budoucna chystá i balíčky, v rámci kterých bude možno vyzkoušet najednou více aut. 

Jde o stará auta, tedy potenciální problémy s technikou, ale Hannu Laurikainen říká, že jde o jednoduchou techniku, kterou si v drtivé většině případů zvládne opravit sám. „Nejsem mechanik, ale všechno opravím doma v garáži. Zatím nedošlo k žádné poruše, kterou jsem sám opravit nezvládl,“ komentuje situaci mladý Fin.

Štítky: , , , ,

1 názor na “Ve Finsku vznikla půjčovna, která má v nabídce jen staré modely LADA”

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru