dalnice-cedule-znacky-ukazatele

Včasným nákupem dálniční známky je možné vyhnout se jejímu zdražení a ušetřit i několik set korun

Autor: Anina Russová - Zdroj: Ministerstvo dopravy ČR - Foto: Pavel Srp - 26. 5. 2023


V rámci vládního konsolidačního balíčku, který má do rozpočtu přinést tolik potřebné finance, budou od příštího roku zdraženy dálniční známky. Zdražení rozhodně není kosmetické, roční bude o 800 Kč dražší. Ti motoristé, kteří chtějí ušetřit by tak měli pamatovat na včasný nákup dálniční známky.

Dle vládních plánu bude desetidenní známka od března příštího roku stát 270 Kč a měsíční 430 Kč. Roční dálniční známka zdraží na 2 300 Kč. „Národní ekonomická rada vlády navrhla ve svých doporučeních zdražit dálniční známku z 1 500 korun na 3 000. Vláda se nakonec rozhodla od března 2024 zvýšit cenu roční známky na 2 300 korun, což odpovídá inflaci za deset let, kdy se poplatek neměnil,“ vysvětluje ministr dopravy Martin Kupka a dodává: „Veškeré peníze z dálničních známek vracíme do výstavby a údržby dálnic.“

Přečtěte si také:  Od března 2024 má platit jednodenní dálniční známka, desetidenní a měsíční kvůli evropské regulaci zlevní, roční po 12 letech podraží

Nově budou platit i hybridní auta s kombinovaným množstvím emisí do 50 g CO2/km, která dosud jsou zcela osvobozena. Zůstanou však nadále významně zvýhodněna. Platit budou 25 % sazby časového poplatku. U vozidel v systému časového zpoplatnění poháněných zemním plynem nebo biometanem zůstane stávající míra zvýhodnění nedotčena, tedy na úrovni 50 % sazby časového poplatku.

Na placený úsek dálnice může bez zaplacené dálniční známky každý. Jde to ale jen v jednom jediném případě

Pokud budou chtít motoristé na známce ušetřit, budou se muset trefit do doby, kdy je ještě za současné ceny. Při nákupu elektronické dálniční známky je možnost nastavit si datum začátku její platnosti. Zatím ještě platí tříměsíční předstih, ovšem od příštího roku bude pouze měsíční. Kdo si tedy koupí známku 29. února příštího roku a nastaví platnost od 29. března, bude ji mít za starou cenu. U známky s kratší platností se naopak vyplatí počkat na nové ceny, protože budou o něco nižší. Dnes vyjde měsíční známka na 440 Kč, od března 2024 bude stát 430 Kč. Desetidenní známka pak dnes vyjde na 310 Kč a nově bude stát 270 Kč. Důvodem zlevnění jsou pravidla EU, která přesně stanovují maximální procento jejich ceny z ročního kuponu.  

Štítky: , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *