bmw_m3-pov-dalnice

Na placený úsek dálnice může bez zaplacené dálniční známky každý. Jde to ale jen v jednom jediném případě

Autor: Anina Russová - Zdroj: Zákon o provozu na pozemních komunikacích - Foto: Pavel Srp - 16. 5. 2023


Jakkoliv standardně platí, že jízda po placeném úseku dálnice je podmíněna zaplacenou dálniční známkou, existuje jedna situace, kdy to není potřeba. A existuje druh řidičů, který známky vůbec nemusí řešit. A nejde jen o majitele elektromobilů.

Dálniční známky už sice nemáme nalepené na čelních oknech, to ale neznamená, že by jejich kontrola byla pro celníky a policisty náročnější. Spíše naopak. Hlídce stačí zadat do systému registrační značku auta a ten jim rychle řekne, zda má platnou známku. Jde o povinnost danou zákonem, ale přesto z ní existují výjimky.

Přečtěte si také:  Startuje další oprava Barrandovského mostu. Dopad na dopravu bude podstatně výraznější a objížďka nebude pro každého

Kdo nemusí platit?

Snadno může nastat situace, kdy přes dálnici vede objížďka nějakého opravovaného úseku. Aktuálně tak tomu je v případě D0 a objížďky rekonstrukce Barrandovského mostu. Řidičům se tak může hodit vědět, že v případě, kdy je po dálnici značena objížďka, není potřeba řešit dálniční známky. Pamatujte ale, že úsek objížďky je vždy přesně vyznačen. Mimo něj už platí, že je nutné mít známku koupenou.

Od března 2024 má platit jednodenní dálniční známka, desetidenní a měsíční kvůli evropské regulaci zlevní, roční po 12 letech podraží

Krom toho mohou na dálniční známky zcela zapomenout řidiči elektromobilů se speciální, takzvanou elektrickou registrační značkou a také řidiči historických vozidel. Ovšem i v tomto případě musí mít speciální veteránské značky. Zatím také neplatí řidiči hybridů, které produkují maximálně 50 gramů CO2 na 100 ujetých kilometrů. To se ale v příštím roce změní.

Od placení jsou osvobozeni ale i ti, kteří přepravují přepravuje zdravotně postiženou osobu s průkazem ZTP (s výjimkou praktické nebo úplné hluchoty) nebo ZTP/P (za předpokladu, že majitelem vozidla je postižená osoba nebo osoba jí blízká). Také ti, kteří přepravují nezaopatřené dítě, které je léčeno se zhoubným nádorem. Dále také řidiči vozidel patřících do složek IZS, řidiči vozidel sloužících pro převoz zdravotně postižených osob. Ovšem pouze pokud je řidič i zároveň provozovatelem speciálního domova pro tyto osoby. Neplatí ale i ti, kteří provádí záchranné a likvidační práce nebo chrání obyvatelstvo.

Problém pro ty, kteří zkouší dálnici projet bez zaplacené známky může nastat v případě nehody. I když jde o malou nehodu, vzhledem k nebezpečnosti dálnice je doporučeno k ní vždy přivolat policii. Minimálně proto, aby místo střetu pomohla označit. Je ale potřeba počítat s tím, že v takovém případě policisté mohou provést kontrolu známek. A pokud ji mít nebudete, je potřeba počítat s pokutou.

Přečtěte si také:  Od března 2024 má platit jednodenní dálniční známka, desetidenní a měsíční kvůli evropské regulaci zlevní, roční po 12 letech podraží

Ta se na místě může dostat až na 5000 Kč. Ve správním řízení až na 20 000 Kč. A dodáme, že za jízdu bez dálniční známky vždy odpovídá řidič.

Štítky: , , , , , ,

25 názorů na “Na placený úsek dálnice může bez zaplacené dálniční známky každý. Jde to ale jen v jednom jediném případě”

 1. Od placení dálniční známky jsou osvobozeni i lidé se ZTP z důvodu praktické hluchoty.
  Ptal jsem se na to přímo edalnice.cz a bylo mi zodpovězeno že od placení dálniční známky „jsou osvobozeni osoby se ZTP“.
  Žádná další výjimka neexistuje.

   1. to není pravda.Označíte li vozidlo vaší „invalidní značkou ZTP“ a máte u sebe průkazku ZTP může vás vézt kdokoliv bez zaplacení známky.

   2. Paní Andrea,
    auto není „vaše“, jen jste ho zaplatila a domníváte se, že je „vaše“) stačí když jste zapsána jako držitel nebo „provozovatel vozidla“ s průkazem ZTP (auto Vám může být státem kdykoliv odebráno a použito jinak než se domníváte) ! Definice provozovatele: stává se jím i kupec v období od podepsání smlouvy a vyrovnáním do zákonem stanovené lhůty k přepsání vozidla na dopravním odboru ČR. Tuto koupi je třeba náležitě sepsat, opatřit datem a podepsat prodávajícím i kupujícím. Pokud zjistíte závadu, tak můžete vozidlo vrátit původnímu majiteli… Dále netřeba komentovat, kdo má IQ75 ne tykve, jistě pochopí, jaký tím zákonodárce vyslal signál… :-)

   1. Jaroslav M.

    Takže charita je státem zakázaná?
    Poprosí-li mě sousedka o odvoz, tak ji odmítnu, protože stát se chová jako prase.
    Kdo to do toho zákona napsal. To je nějaká Bendovina.

   2. A proč jste neuvedli, že aby řidič pokutu musel zaplatit, tak musí být při tom chycen policií. Tedy pokud stihne dálnici opustit, tak mu již žádná pokuta nehrozí. Nemají na to vliv žádné kamery na dálnici.

 2. Pokud půjde o život, jedu. I kdybych žádnou známku neměl. Jsem muž a ne žádná baba. Pak si mě vrchnost může klidně zavřít. Stejný princip bych použil v případě ochrany rodiny nebo domu u nezvaných „hostů“. Určitě bych nestřílel do vzduchu.

  1. To dokonce legálně můžete. Stav nouze, kdy jde někomu o život, znamená výjimku z dodržování pravidel silničního provozu, zůstává pouze povinnost zachovávat opatrnost. V případě, že Vás chytí hlídka, máte právo požádat o doprovod, aby Vám čistili se sirénou cestu.

   Nedávno někde byl takhle případ, že zastavila hlídka rychle jedoucí auto, a řídila to maminka s plačícím nemocným tříměsíčním miminkem. Policisté nekoukali, sedli, zapnuli majáčky a doprovodili ji na pohotovost.

   V mojí rodině strýc takhle vezl krvácejícího člověka, sanitka by nemusela stíhat dojet, šlo o minuty a dalo se dostat dřív na pohotovost (kde ale neměli k dispozici vůz), když někdo zraněného odveze autem. Hlídka tehdy jela naproti, s nahlášenou spz, značkou a barvou auta, že pokud by je stihli dojet, tak je doprovodí. Nestihli, potkali se až u pohotovosti, kde už doktor čekal ve dveřích a ke které za dalších pět minut přijela sanitka připravená pro převoz pacienta do nemocnice o jedno město dál. Vše se tehdy koordinovalo jen po telefonu, ještě ke všemu po pevné lince, kdy strýc jel a děda vše hlásil telefonem dál na instituce. Je to už celkem dlouho, to ještě mobily nebyly a já byla jen dítě.

   1. To neni pravda. Musi ridit nekdo z IZS, jinak dostanete flastr. Specialne jsem se na to ptal pri skoleni.

 3. V článku se píše, že „jízda po placeném úseku dálnice je podmíněna zaplacenou dálniční známou“ …
  Jak je to s jízdou po dálnici, když si žádnou dálniční známou neplatím?

  1. Asi je míněna nějaká šlapka, co šlape na odpočívadlech u dálnice. Potom je otázkou, jak se na to odpočívadlo dostat, když jste jí ještě nezaplatil.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *