Každoročně se opakují děsivé situace, kdy rodiče nechávají v autech na sluníčku své děti nebo své domácí mazlíčky. Někdy se stihnou vrátit včas, jindy už zasahují policisté, a někdy bohužel zásah nepřijde včas. V rozpálených autech na letním slunci každoročně umírá velká spousta domácích mazlíčků, ale bohužel také dětí.

Horko je tu. Nenechávejte děti ani psy v autě!

Každoročně na toto nebezpeční upozorňují média, policisté i různí odborníci. Ti apelují na všechny, aby v zaparkovaných autech nikdy nikoho nenechávali. Interiér se totiž na slunci mění doslova v pec. A to během chvilky. Nevěříte? Dokáže vám to pokus z Nebrasky, který má na svědomí tamní Národní meteorologický ústav.

Aby ukázal, jaké horko se během pár hodin v autě na slunci udělá, umístil do interiéru plech se syrovými sušenkami. Vlastně jde o těsto, které se standardně v pečící troubě mění v něco jako ‚cookies‘. Ovšem tentokrát se v křupavou pochoutku změnily na palubní desce auta. V troubě jim stačí 15 minut při 350° Fahrenheit, což je asi 180° Celsia.

V autě za předním oknem sušenky k upečení do stavu, kdy byly poživatelné, potřebovaly 8 hodin, kdy se nejvyšší teplota pohybovala kolem 185 stupňů Fahrenheit, což je bezmála 90 stupňů Celsia.

Podobných experimentů je na internetu hned několik, ale pro ukázání toho, jak moc horko v interiéru může být, dokonale poslouží video s přípravou vajíčka. Jak vidno, stačilo pár minut a slunce, které zvládlo připravit dobrou snídani. Pamatujte na to! Nedělejte ze svých blízkých sušenky nebo vajíčka!