Vlastně ani nevíme, co nás na tom překvapuje… V Rusku je totiž možné vše a tak studenti Baumanovy moskevské technické univerzity, stejně jako ti z Mladé Boleslavi, vyrobili své vlastní auto. Ani na chvilku se přitom nerozpakovali pojmenovat ho Krym, respektive abychom byli přesní: Krym Roadster.

První prototyp auta byl již představen odborné i laické veřejnosti a studenti nyní hledají investora, který by jim pomohl s jeho sériovou výrobou. K zákazníkům by podle jejich optimistických slov měly první vozy dorazit už v roce 2018. A to je důležité datum, protože právě v tomto roce by měl být dokončen most přes Kerčský průliv, jenž spojí Rusko a poloostrov Krym, jehož ruská anexe začala už v roce 2015. I když to většina světa vidí jako zločin a jiskru, které rozžehla válku mezi Ukrajinou a Ruskem, tvůrci auta – a nejspíše i zbytek Ruska – to vidí jinak. Proto to pojmenování nového auta. Mezi námi, vůbec bychom se nedivili, kdyby jim to zafinancoval sám Vladimir. Cena nového vozu by se prý měla pohybovat mezi 650 a 700 tisíci rublů, v přepočtu něco kolem čtvrt milionu Kč.

Ale nechme politiku stranou, obzvlášť tuhle opravdu nemá cenu řešit. Pojďme se podívat na samotné auto. Základem pro stavbu se stal vůz LADA Granta. Roadster se může pochlubit slušnou hmotností jen cca 900 kilogramů, délkou 3 848 milimetrů a rozvorem 2 470 mm. O pohyb auta se stará zadní náprava, která spolupracuje s benzinovým čtyřválcem o objemu 1,6 litru. Jeho výkon je však vcelku slušných 140 koní a točivý moment 175 Nm. I díky nízké hmotnosti tak zvládne zrychlení z 0 na 100 km/h za 8.6 sekundy a maximální rychlost je 220 km/h.

Přidat komentář