rakousko-dalnice

V Rakousku potichu zrušili testování 140kilometrové rychlosti na dálnicích

Autor: Anina Russová - 4. 3. 2020


Rakouská vláda, konkrétně tehdejší ministr dopravy Norbert Hofer, před několika měsíci rozhodl, že na některých úsecích rakouských dálnic bude testovat dočasné zvýšení rychlosti ze 130 km/h na 140 km/h. Šlo mu o to dokázat, že takové malé uvolnění pravidel je nejen stále stejně bezpečné, ale také se nikterak nepodepíše na klimatu. Hodně se tehdy oháněl Německem, které má stále na některých úsecích dokonce neomezenou rychlost.

Jenomže pár měsíců testů je pryč a doba se změnila. Německo v těchto dnech řeší, jestli by nebylo klimaticky přijatelnější omezit rychlost na maximálních 130 km/h. A v Rakousku zase potichu ono testování vyšší rychlosti zrušili.

Rakousko chce na dálnicích povolit více než standardních 130 km/h. Je to dobrý nápad?

Ani v jednom případě nejde ale o bezpečnost. Nová ministryně životního prostředí Leonore Gewessler pro Der Spiegel řekla: „Vyšší rychlost vede k vyššímu znečištění životního prostředí.“ A to je argument, který v současné době nejde nijak vyvrátit, ani o něm debatovat. A protože strana bývalého ministra dopravy už není u moci, naopak se k ní dostala strana Zelených v koalici s konzervativní stranou ÖVP, je jasné, že na životní prostředí se v současnosti bude hrát víc než kdy jindy.

V Rakousku mají navíc pro zastavení testů týkajících se vyšší rychlosti další pádný argument, kterým je nová německá studie věnující se emisím. Vypracovala ji Spolková agentura pro životní prostředí, která tvrdí, že pokud by byly v Německu zavedeny rychlostní limity, byly by tím ušetřeny asi dva miliony tun oxidu uhličitého. Zajímavé bude sledovat, jak se k tomu postaví naše vláda.

Když totiž Rakousku zavedli testování vyšší rychlosti, tehdejší český ministr dopravy Dan Ťok nadšeně tvrdil, že se vydáme stejnou cestou jako v Rakousku a také u nás zařídí vyšší rychlost na dálnicích. Jenomže mezi tím se nám na postu ministra dopravy vystřídaly další dva ministři a my se klidně vsadíme, že o nějakém zvyšování rychlosti nemůže být do budoucna řeč. Vyšumí to stejně, jako v Rakousku.

Štítky: , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Přejít na začátek