V minulých dnech byl výkupním oddělením Auto ESA odmítnut vůz Peugeot Boxer, který měl tachometr přetočený o neuvěřitelných 350 tisíc kilometrů. Vozidlo nebylo sice vykoupeno, ale kvůli zákonu na ochranu osobních údajů nemůže Auto ESA ve veřejném prostoru uvést identifikační údaje vozidla a varovat tak případné zájemce před jeho koupí. Vůz tak pravděpodobně skončí v jiném autobazaru nebo v soukromé inzerci na internetu.

Auto ESA se jednoznačně připojuje k názoru, že v zájmu ochrany spotřebitele by data o vozidlech měla být veřejně dostupná všem zájemcům o jejich prověření, a VIN by nemělo být považováno za osobní údaj.

peugeot-boxer-vyvoj-kilometru

„Pracovníci oddělení externího výkupu odhalili u nabízeného vozidla Peugeot Boxer rekordní přetočení tachometru v řádu 350 tisíc kilometrů,“ říká Pavel Foltýn z Auto ESA a pokračuje: „Úřad na ochranu osobních údajů však považuje VIN za osobní údaj a proto nemůžeme identifikační údaje k vozidlu zveřejnit.“ Podle Foltýna se tak vozidlo stejně na českém trhu prodá. Buď v malém autobazaru, který vozy neprověřuje, nebo bez prostředníka v soukromé inzerci na internetu.

Auto ESA již v roce 2013 přišlo s iniciativou sdílení informací o odmítnutých vozidlech právě z důvodů přetočeného tachometru. „Naše právní kancelář, po konzultacích s ÚOOÚ, nám však takovou aktivitu nedoporučila,“ říká k tomu Foltýn. ÚOOÚ totiž považuje VIN za osobní údaj, kdy za porušení zákazu zveřejňování osobních údajů lze v souladu s ust. § 45a zákona o ochraně osobních údajů uložit pokutu až do výše 5.000.000,-Kč. „V porovnání se skutečností, že za přetočení tachometru nehrozí pachateli téměř žádný postih, je to situace k vážnému zamyšlení,“ říká Foltýn. Podle něj totiž takové nařízení chrání paradoxně spíše nepoctivce než zákazníky, resp. zájemce o ojetý vůz. „Jen od roku 2013 mohlo být v námi vytvářené databázi přibližně 15.000 vozidel, která jsme odmítli kvůli přetočenému tachometru,“ říká Foltýn a uzavírá: „Tyto vozy se ale nakonec na trhu pravděpodobně stejně prodaly a 15 tisíc zákazníků tak koupilo vozidlo s přetočeným tachometrem.“

peugeot-boxer-rozhodnuti-uoou