dalnice-d3

Ačkoliv světem otřásá virová infekce, neznamená to, že se každý jednotlivý stát zastavuje a přestává fungovat v běžném režimu. V Nizozemsku se rozhodli, že je ten správný čas na omezení maximální rychlosti na dálnicích. Až doposud tam bylo možné po dálnicích stejně jako u nás jezdit rychlostí až 130 km/h, s omezením na některých úsecích jen 120 km/h. Tamní vláda se však rozhodla, že v rámci boje za co nejnižší emise sníží s okamžitou platností maximální možnou rychlost na dálnicích na pouhých 100 km/h.

Podle vlády se toto opatření promítne nejen do nižších emisí, ale také do bezpečnosti. Už od poloviny března proto na jednotlivé dálnice umisťuje nové dopravní značení upozorňující na sníženou rychlost a zároveň všechny řidiče varuje. Je možné, že ne všechny navigační systémy tuto změnu promítnou. Řidiči by se tak měli věnovat právě dopravnímu značení a ne tomu, co ukazují automobilové systémy.

Úřady zároveň zveřejnily výši pokut za případné porušení maximální rychlosti. V Nizozemí se pokuty odvíjejí od příjmu řidiče. Ovšem v případě překročení rychlosti do 20 km/h se na výši příjmu nevztahuje. V tomto případě na řidiče čeká pokuta 174 eur, tedy asi 4500 Kč. Vyšší překročení rychlosti pak už bude ohodnoceno právě podle příjmu.

Snížení rychlosti na německých dálnicích neprošlo