nissan leaf

Jak takřka všechny automobilky, tak také většina úřadů se snaží o to, dostat elektromobilitu do povědomí lidí. K tomu se přidávají některá jak evropská, tak už i americká města, která postupně zakazují vjezd vozům se spalovacími motory. Všichni se tak chtějí pokusit zlepšit ovzduší a snížit emise. A pak je tu americké město Illinois, které jde proti proudu. Jeho zástupci se rozhodli, že zavedou nový zákon týkající se právě elektromobilů.

V tom bude vyhláška, která cenu za přihlášení elektromobilu zvedá ze 17,5 dolaru na 1000 dolarů. To je v přepočtu skok ze 400 Kč na skoro 23 000 Kč! Krom toho stejný zákon upraví daň ze zemního plynu, kdy ji zvýší na 44 centů za galon (doposud 22 centů), ale zároveň zlevní přihlášení vozů se spalovacím motorem ze 148 dolarů na 98 dolarů, tedy v přepočtu z 3389 Kč na 2224 Kč.

Už i Amerika propadá elektrifikaci. V Los Angeles chtějí do pár let zakázat auta se spalovacími motory

A proč to všechno? Protože v tuto chvíli za elektrická vozidla stát nevybírá žádné speciální daně ani poplatky, jak je tomu u konvenčních vozidel. Zástupci Illinois si slibují, že tímto krokem vyberou dostatek financí, mluví o částce až 2,4 miliardy dolarů, na opravy a stavby silnic či nabíjecích stanic. Jak ale asi tušíte, návrh nového zákona rozčílil tamní majitele elektromobilů.

Velmi hlasitě se ozvala třeba 56letá Nicoletta Skarlatos vlastnící Teslu. Podle ní je návrh doslova nechutný a odrazující od toho, aby si lidé elektromobil koupili. Přitom by prý úřady měly postupovat přesně opačně, tedy občany v pořízení elektrických aut podporovat a tím tak docílit lepšího ovzduší ve městě. Přitom prý elektromobilita a její podpora snižují nejen emise, ale také závislost na ropě. Podporuje ekonomiku města nebo státu.

No, jak to tak vypadá, zákonodárci v Illinois si tu podporu ekonomiky představují trochu jinak.