ZAZ-Moskva-Rusko

V Evropské unii je možné zabavit auta s ruskou registrační značkou

Autor: Radim Plachý - Zdroj: auto.pravda.sk - Foto: Wikimedia Commons - Artem Svetlov - ZAZ-965 Moscow retro-auto-museum, CC BY 2.0, Odkaz na původní foto - 13. 9. 2023


Rusko je aktuálně kvůli svému válečnému vpádu na Ukrajinu v nemilosti světa. A nejde jen o samotnou zemi, ale i o její obyvatele a jejich majetek. V Evropě totiž mohou přijít o auta, ale i o další majetek, který jim může být legálně zabaven. O tom, že je v Evropě možné Rusům zabavovat auta i další majetek přišel slovenský magazín auto.pravda.sk s odvoláním na The Moscow Times.

Evropská unie varovala obyvatelé Ruska, kteří přijedou na území EU, že jim může být jejich dovezený majetek zabaven. Týká se to hlavně osobních aut, notebooků, mobilních telefonů, cestovních kufrů či kosmetiky. Rusové mají totiž vjezd do EU s auty registrovanými v Rusku zakázaný (jakékoliv vozidlo pro přepravu méně než 10 osob). Pokud by s autem hranice přejeli, může to být bráno jako nezákonný dovoz. A je jedno, zda jde o služební nebo soukromé vozidlo.

A že nejde o výhrůžky a strašení se poprvé projevilo už v květnu v Německu. U všech zabavených aut se celníci odvolávají na 8. balík sankcí, které EU přijala v říjnu 2022 právě v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu. Ruskému velvyslanectví v Německu se to ale nelíbí. Tvrdí, že sankce mají platit na zboží, které je do EU dovezeno kvůli prodeji, nikoliv o soukromé vozidlo pro běžnou jízdu.

Evropská komise ale kontruje tím, že je jedno, jestli jde o auto na prodej nebo na přepravu, protože zákaz platí absolutně bez ohledu na to, jak, za jakým účelem či na jak dlouhou dobu bylo auto na ruských registračních značkách do EU dovezeno.

Štítky: , ,

1 názor na “V Evropské unii je možné zabavit auta s ruskou registrační značkou”

  1. Tak mám takový pocit, že EU se postavila na stranu Babinského. Mám tím na mysli, že je stejně loupeživá, jako byl kdysi Babinský. Co stejně mnohem horší!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru