zahajeni_vyroby-2021-skoda_fabia-tovarna-mlada_boleslav

V Česku se v lednu vyrobilo nejméně aut od roku 2010. Téměř každé desáté bylo elektrické

Od Anina Russová | Zdroj: Sdružení automobilového průmyslu - Foto: Škoda - 21. 2. 2022


Poslední zhruba dva roky nejsou pro autoprůmysl moc jednoduché. Podepisuje se na tom hlavně nedostatek čipů, který se propsal i do lednových výrobních kapacit. Celkově bylo v ČR v lednu vyrobeno 92 657 osobních vozidel, tedy meziročně o 11,4 procenta méně. Jedná se o nejhorší lednový výsledek od roku 2010. Téměř každé desáté auto vyrobené v ČR bylo elektrické.

„Za dalším lednovým meziročním poklesem výroby automobilů stojí hned několik faktorů. V úvodu loňského roku se autoprůmysl ještě nepotýkal s výpadky v dodávkách čipů tak silně, jako jsme to zažili v posledním půlroce. Svou roli ale hraje i obměna výrobkového portfolia kolínské Toyoty, která se připravuje na spuštění výroby nového modelu Aygo X,“ komentuje aktuální výsledky Zdeněk Petzl, výkonný ředitel Sdružení automobilového průmyslu.

Přečtěte si také:  Škoda zahájila v Mladé Boleslavi výrobu elektromobilu Enyaq Coupé iV

„Ačkoliv je lednová produkce rekordně nízká, věřím, že v průběhu letošního roku se situace bude pomalu stabilizovat a v celoročních číslech se odrazíme ode dna. V tuto chvíli však situace v dodavatelských řetězcích zůstává napjatá. Zvládnout výpadky pracovníků a dodávek dílů či dramatický nárůst cen surovin a energií nadále vyžaduje extrémní úsilí,“ dodává Zdeněk Petzl.

Škoda zahájila v Mladé Boleslavi výrobu elektromobilu Enyaq Coupé iV

Hyundai se dařilo

Za první měsíc tohoto roku bylo celkem vyrobeno 92 657 osobních vozidel, tedy o 11 919 automobilů méně než v minulém roce. Jde o 11,4% pokles. Aut s externím dobíjením bylo vyrobeno 8 473 kusů, elektrické vozy tak tvořily 9,1 % celkové produkce.

Škoda Auto v lednu vyrobila 62 352 aut, což je 13,1% meziroční pokles. Z toho šlo v případě 3863 kusů o elektromobily. Naopak nárůst hlásí značka Hyundai, která zvýšila výrobu o 3 151 vozidel na celkových 21 601 automobilů (nárůst o 17,1 %). Více než pětinu produkce automobilky tvořily elektrické modely, když Hyundai vyrobil 2 238 čistě elektrických vozidel (BEV) a 2 372 automobilů s plug-in hybridním pohonem (PHEV).

Přečtěte si také:  Hyundai navzdory odborníkům srší optimismem. Problém s čipy bude podle Korejců vyřešen ještě letos

Pokles výroby hlásí o Toyota. Produkce v kolínském závodě automobilky Toyota se meziročně snížila o 5 706 automobilů (- 39,6 %). Za poklesem stojí především změna výrobního plánu, který je po ukončení partnerské výroby s automobilkami Citroën a Peugeot postaven na výrobě modelu Yaris a přípravě nového modelu Aygo X, jehož výroba by měla být spuštěna začátkem jara.