zahajeni_vyroby-2021-skoda_fabia-tovarna-mlada_boleslav

V Česku se v lednu vyrobilo nejméně aut od roku 2010. Téměř každé desáté bylo elektrické

Autor: Anina Russová - Zdroj: Sdružení automobilového průmyslu - Foto: Škoda - 21. 2. 2022


Poslední zhruba dva roky nejsou pro autoprůmysl moc jednoduché. Podepisuje se na tom hlavně nedostatek čipů, který se propsal i do lednových výrobních kapacit. Celkově bylo v ČR v lednu vyrobeno 92 657 osobních vozidel, tedy meziročně o 11,4 procenta méně. Jedná se o nejhorší lednový výsledek od roku 2010. Téměř každé desáté auto vyrobené v ČR bylo elektrické.

„Za dalším lednovým meziročním poklesem výroby automobilů stojí hned několik faktorů. V úvodu loňského roku se autoprůmysl ještě nepotýkal s výpadky v dodávkách čipů tak silně, jako jsme to zažili v posledním půlroce. Svou roli ale hraje i obměna výrobkového portfolia kolínské Toyoty, která se připravuje na spuštění výroby nového modelu Aygo X,“ komentuje aktuální výsledky Zdeněk Petzl, výkonný ředitel Sdružení automobilového průmyslu.

„Ačkoliv je lednová produkce rekordně nízká, věřím, že v průběhu letošního roku se situace bude pomalu stabilizovat a v celoročních číslech se odrazíme ode dna. V tuto chvíli však situace v dodavatelských řetězcích zůstává napjatá. Zvládnout výpadky pracovníků a dodávek dílů či dramatický nárůst cen surovin a energií nadále vyžaduje extrémní úsilí,“ dodává Zdeněk Petzl.

Škoda zahájila v Mladé Boleslavi výrobu elektromobilu Enyaq Coupé iV

Hyundai se dařilo

Za první měsíc tohoto roku bylo celkem vyrobeno 92 657 osobních vozidel, tedy o 11 919 automobilů méně než v minulém roce. Jde o 11,4% pokles. Aut s externím dobíjením bylo vyrobeno 8 473 kusů, elektrické vozy tak tvořily 9,1 % celkové produkce.

Škoda Auto v lednu vyrobila 62 352 aut, což je 13,1% meziroční pokles. Z toho šlo v případě 3863 kusů o elektromobily. Naopak nárůst hlásí značka Hyundai, která zvýšila výrobu o 3 151 vozidel na celkových 21 601 automobilů (nárůst o 17,1 %). Více než pětinu produkce automobilky tvořily elektrické modely, když Hyundai vyrobil 2 238 čistě elektrických vozidel (BEV) a 2 372 automobilů s plug-in hybridním pohonem (PHEV).

Pokles výroby hlásí o Toyota. Produkce v kolínském závodě automobilky Toyota se meziročně snížila o 5 706 automobilů (- 39,6 %). Za poklesem stojí především změna výrobního plánu, který je po ukončení partnerské výroby s automobilkami Citroën a Peugeot postaven na výrobě modelu Yaris a přípravě nového modelu Aygo X, jehož výroba by měla být spuštěna začátkem jara.

Štítky: , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *