Před pár dny jsme vám ukazovali to, jak vypadají opravdové kolony. Ty se každoročně objevují na amerických silnicích, když se miliony motoristů snaží dostat za svými nejbližšími. Tohle dopravní peklo mělo ještě jednu tvář, která se týkala výhradně elektromobilistů. Ti totiž na silnice vyrazili také, ale vzhledem k nízkým teplotám a nekonečným kolonám měli trochu problém s dojezdem svých aut. Ten by standardně vyřešily rychlodobíjecí stanice, kterých je v Americe celá řada, ale tentokrát nestačily.

Američané zažili dopravní peklo. Statisíce aut byly úplně všude

Elektromobilů, hlavně Tesel všeho druhu, se na silnice vydalo až příliš najednou. A hodně se jich také začalo hlásit o pravidelný přísun elektrické energie. Jenomže Tesel bylo tolik, že jim dobíjecí stanice prostě nestačily. V dlouhých kolonách na svou energii čekaly desítky řidičů a problém byl i to, že kvůli přetížení se nabíjení minimálně o polovinu protahovalo. Klobouk dolů před těmi všemi, protože i přes frustraci a dlouhé čekání se snažili své Tesly postavit do kolony tak, aby co nejméně překážely ostatnímu provozu.

Na vše ale dokázala poměrně rychle zareagovat sama Tesla. Vyslala do provozu své mobilní dobíjecí jednotky, takzvané Megapacky. Jde vlastně o centrálu, která je na korbě auta a je schopna velmi rychle dobít i několik Tesel najednou. V danou chvíli to sice zabralo, i když ne úplně, ale do budoucna to rozhodně není ideální řešení.

Tahle nepříjemná situace jen ukazuje, jak na tom vlastně s elektromobilitou jsme. Úřady ji propagují a chtějí, aby na ni řidiči houfně přecházeli. Automobilky chrlí jeden elektromobil nebo alespoň plug-in hybrid za druhým, ale s dobíjecími stanicemi je to dost špatné.  A to nejen u nás, ale jak vidno i v Americe, zemi Tesle a elektromobilům obecně zaslíbené. Změna k lepšímu jistě přijde, otázkou ale je, kdy.