alkohol za volantem
Foto: Pixabay

Po celém světě se mluví o tom, že s nástupem chytrých aut by bylo dobré jejich systémy využít k tomu, aby bylo opilým řidičům znemožněno vyrazit na silnice. Velmi hlasitě o tomto nápadu mluví Evropská unie, kterou ale, jak se zdá, předběhla Amerika. Tam totiž praktické a povinné zavedení tohoto systému už jen dle Washington Post čeká na podpis prezidenta Bidena. Má to ale háček.

Alkohol za volantem je problém i na amerických silnicích. Přibližně třetina všech úmrtí na silnicích se každoročně týká opilých řidičů. Jen v roce 2019 bylo takových smrtelných nehod 10 142, přičemž do tohoto čísla jsou zahrnuty jen ty nehody, při kterých měl viník 0,8 promile a více. Podle studií by nový systém nejspíš nezachránil všechny, ale dle propočtů by mohl zabránit až 9400 úmrtí.

A to je velmi silný argument. Jenomže podpis prezidenta vlastně nic moc neznamená. Důvod je prostý. Jakmile zákon o povinném použití jakéhokoliv podobného systému u nových aut vejde v platnost, stát by se tak mělo do tří let, budou mít výrobci další tři roky na to, aby bezpečnostní systém proti opilcům zavedli.

Přečtěte si také:  Požili jste alkohol? Podle nařízení Evropské unie vás auto nenechá nastartovat a odjet

Není přesně dáno, jak by měl fungovat. Může jít o soubor kamer a čidel, které budou kontrolovat třeba zorničky řidiče, jeho tep, ale v plánu jsou i senzory dechu. Dle nového zákona mají automobilky ale velký prostor k úpravám všech termínů, takž v praxi se také snadno může stát, že systém nebude zaveden ani za deset let. Je to jako s tím pořekadlem „vlk se nažral a koza zůstala celá“. Amerika se bude moci chlubit tím, že má přijatý takový pokrokový zákon, ale fakt, že ještě není a možná nějakou dobu nebude v platnosti, už nikdo řešit nebude.

Přidat komentář