StarChase-Guardian-HX-sledovaci_zarizeni-GPS-policie

Už to není jen v akčním filmu. Policisté už umějí na auto vystřelit sledovací zařízení

Autor: Radim Plachý - Zdroj: Jalopnik.com, StarChase - Foto: StarChase - 20. 4. 2023


Určitě jste to v nějakém akčním filmu už viděli. Policie pronásleduje auto a při tom na něj vystřelí sledovací zařízení, které jim polohu auta ukazuje v reálném čase na monitoru. Dát na auto sledovací zařízení není vůbec žádný problém, ale až donedávna byl problém jej na auto jako ve filmech vystřelit. Ani to už ale neplatí, jak uvádí například web Jalopnik.

Newyorská policie si totiž pořídila zbraň, která dokáže sledovací zařízení na jedoucí auto vystřelit. Je to systém Guardian-HX, které vyrábí společnost StarChase. Podle policie má takové řešení pomoci tomu, aby policie nemusela pronásledované auto honit přímo po silnicích a ulicích, čímž vystavuje okolní svět nebezpečným situacím, ale aby jej mohla bezpečněji sledovat zpovzdálí.

Přečtěte si také:  Policisté v sobotu opět navštívili tuningový sraz v Hradci Králové. Bylo tu na čtyři sta aut, stovka z nich dostala pokutu

Zařízení Guardian-HX je vyvinuto na základě pušky AR-15, přičemž její spodní část (pažba, pistolová rukojeť, spoušť, bezpečnostní spínač a „zásobník“) se dá zaměnit s jakoukoliv jinou puškou typu AR. V tomto případě však s výjimkou vnitřní spoušťové sestavy a zásobníku, protože na systému Guardian-HX není spoušť spouští a zásobník zásobníkem. Spoušť je tu totiž tlačítko, které uvolňuje plyn k pohonu sledovací jednotky, a zásobník je baterie.

Jakmile je sledovací zařízení vystřeleno, dokáže vyvinout rychlost až 37 mil za hodinu (59 km/h) a dostřel je 10 metrů. Společnost StarChase ovšem dodává, že při určitých podmínkách to může být až 18 metrů. Sledování je řešeno prostřednictvím signálu GPS a na auto se přilepí. Polohu zařízení odesílá každé dvě až pět sekund.

Štítky: , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *