Test BMW M2 Compeition M Performance (2019), foto: Petr Kantner

Už nejen prověřování ojetin. Nově budou také pomáhat řidičům v bezpečném řízení

Autor: Josef Pelikán - Zdroj: Cebia - Foto: Petr Kantner - 7. 7. 2023


Cebia otevírá novou kapitolu ve svých službách pro motoristy. Pomocí nové aplikace bude pomáhat snížit nehodovost a zvýšit bezpečnost na českých silnicích. Se svým dlouholetým partnerem – výrazným evropským hráčem na poli automobilové telematiky – OCTO Telematics připravila Cebia nový výjimečný projekt „Cebia Smart Drive“. Již od podzimu letošního roku si zájemci budou moci do svých mobilních telefonů nainstalovat aplikaci, která chytře vyhodnocuje jízdní návyky řidiče, a směřuje ho k tomu, aby jezdil bezpečněji a úsporněji. Dalším očekávaným benefitem bude úspora na pojištění vozidla.

Jízdní návyky vyhodnocuje aplikace nejen na základě parametrů jako je rozptylování se telefonem za jízdy, plynulost řízení, náhlé prudké brždění či rychlé průjezdy zatáčkou, ale také na základě velkého množství podpůrných dat, jako jsou typy cest, nehodovost na používaných cestách, dny v týdnu či denní a noční čas cestování, a důležité je při vyhodnocení řidiče i počasí, které panovalo za jízdy.

„Téměř každý, kdo usedá za volat, si o sobě myslí, že je minimálně dobrý řidič, možná i nejlepší. Přesto někde v koutku mysli se obává havárie nebo jiné nepříjemnosti v provozu. A statistiky nehodovosti jsou neúprosné. V roce 2022 bylo příčinou 24,8 % nehod to, že se řidič nevěnoval plně řízení vozidla, 8,9 % nehod způsobilo nedodržení bezpečné vzdálenosti a 13 % nehod způsobil jiný nesprávný druh jízdy, do kterého není započítána nepřiměřená rychlost,“ upozorňuje Martin Krejčík, projektový manažer společnosti Cebia.

Občanka a řidičák budou brzy v mobilu. Plastové kartičky budou moci zůstat v šuplíku, ale povinné to nebude

Sleva na pojištění či firemní vozidlo. Aplikace skýtá více výhod

Samotné vyhodnocení bezpečnosti a úspornosti jízdy má pro řidiče i další výhody. Řidičky a řidiči, kteří jezdí chytře a prokáží to svým Osvědčením, budou finančně zvýhodňovaní ve vybraných pojišťovnách. Osvědčení přitom řidič získá po minimálně 6 týdnech používání aplikace a zároveň 300 najetých kilometrech. Další výhodou je napojení systému na asistenční službu pojišťovny nebo asistenci servisu, která obdrží automatickou zprávu o detekci nárazu a obratem reaguje na potřebu pomoci na cestách.


TIP: Spočítejte si nejvýhodnější autopojištění

Kalkulačka: povinné ručení a havarijní pojištění


„Aplikace Cebia Smart Drive je zajímavá také pro firmy a jejich vozové parky. Zjistí díky ní, jak je který řidič rizikový, což mohou zohlednit při poskytování firemních aut. Případně mohou pro poskytnutí firemního vozidla vyžadovat splnění testu bezpečného provozu, a tím chránit nejen život a zdraví zaměstnanců, ale i finance vložené do pořízení vozového parku a jeho údržby. Hlavním přínosem a smyslem celého projektu je ale pomáhat řidičům, aby jezdili bezpečně, plynule a ekonomicky. Když projekt zachrání jen jeden lidský život nebo zdraví, bude to super,“ vysvětluje dále Martin Krejčík z Cebia a dodává, že zkušenosti OCTO Telematics z jiných evropských projektů dokazují, že tato aplikace je správný směr, jak moderní techniku využít ve prospěch řidičů a bezpečnějšího provozu na pozemních komunikacích.

Pro řidiče budou také připraveny výzvy a soutěže, ve kterých budou moci porovnat své řidičské dovednosti s jinými řidiči, kamarády nebo kolegy, a třeba i vyhrát věcné ceny. Samozřejmostí je technická a provozní podpora aplikace.

Štítky: , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru