Ferrari 458 Speciale nehoda 3

Umíte po nehodě správně odhadnout výši škody? Když se seknete, může to být problém

Autor: Radim Plachý - Zdroj: Ministerstvo dopravy ČR, Direct, ČSOB pojišťovna, Uniqa - Ilustrační foto: Policie ČR - 27. 4. 2025


Od začátku dubna platí, že řidiči mají policii volat k nehodě mimo jiné v případě, kdy je škoda vyšší než 200 000 Kč. Přestože to na první pohled vypadá jako vysoká částka, což by nahrávalo myšlence, že policie vlastně u nehod skoro nebude potřeba, zdání klame. Ano, u starších aut už to k dosažení takové částky bude chtít opravdu velká poškození nebo rovnou „totálku“, ale u nových aut může jít jen o maličkatý ťukanec.

Faktem je, že nová auta jsou drahá mimo jiné i proto, že mají velkou spoustu moderní techniky a technologií. Ne, nemluvíme jen o pohonném ústrojí. V potaz je potřeba vzít všechny radary, kamery, asistenty a čidla. To znamená, že třeba jen ťukanec v malé rychlosti a prasklý nárazník nebo světlomet může snadno vyústit i ve velmi vysokou škodu.

„Specifikace odhadu škody cca nad 200 000 Kč je poměrně obtížná disciplína, kdy ani samotná policie na místě nehody často správně nedokáže odhadnout výši škody na vozidle. Celá problematika je složitá z důvodu samotného typu vozidla, provedení (výbavy) a jeho stáří, kdy ceny dílů můžou u částí na první pohled stejných znamenat značné rozdíly cen. Obecně lze doporučit, že pokud má účastník nehody pochybnosti, zda musí volat policii, aby tak raději učinil,“ vysvětluje Petr Milata z ČSOB Pojišťovny.


TIP: Spočítejte si nejvýhodnější autopojištění

Kalkulačka: povinné ručení a havarijní pojištění


„Odhadnout, o jak vysokou škodu se jedná, není určitě vůbec jednoduché. Proto doporučujeme, když máte jakoukoliv pochybnost, jestli už škoda není přes 200 000 Kč, policii raději zavolejte. Výši škody samozřejmě ovlivňuje i to, jak drahé vozidlo máte, jak je staré atd. Například u nových aut může i samostatné světlo stát kolem sta tisíc korun, takže i drobný ťukanec pak může zákonnou hranici pro volání policie překročit. Řešili jsme například škodu na Volkswagenu Passat z roku 2023, který se jednou stranou škrábnul o svodidla. I tato škoda byla přes 200 000 Kč, i když na první pohled to tak nevypadalo,“ vysvětluje Michal Kárný z pojišťovny Direct.

U některých pojišťoven navíc může s případným neodhadnutím škody, a tedy nepřivoláním policie nastat problém. Zdůrazňujeme ale, že se postup pojišťoven v takovou chvíli často liší. apříklad Direct pojišťovna chápe, že motoristé nemusí být zkušení mechanici. „V Direct pojišťovně každý případ řešíme individuálně. Pokud tedy z fotek vidíme, že se škoda na první pohled skutečně nezdála tak vysoká, tak neřešíme, když se ve finále ukáže, že je vyšší než 200 000 Kč a klient policii nezavolal. Chápeme, že klienti nejsou odborníci,“ vysvětluje Michal Kárný.

U ČSOB pojišťovny může roli hrát to, jakou nehodovou minulost řidič má. „Pokud řidič nezavolá policii a škoda je vyšší, řešíme to v naší pojišťovně vždy individuálním posouzením. To znamená, zda mohl klient na místě v daných podmínkách odhadnout vysokou škodu na vozidle. Určit vysokou škodu je obtížné, vstupuje do toho i zkušenost řidiče z minulosti, zda řešil nehody a má povědomí o cenách oprav, případně jak uplatnil škodu, co uvedl atd.,“ popsal Petr Milata.

A pojišťovna Uniqa to vidí také individuálně, přestože trochu jinak. „Co se týče případů, kdy motorista policii k nehodě nezavolá, protože škodu podcenil, pojišťovny tuto situaci obvykle individuálně posuzují. Klient by se však měl připravit na to, že nedodržení zákonné povinnosti může vést ke komplikacím při řešení pojistné události,“ vysvětlila její tisková mluvčí Veronika Hešíková.


TIP: Spočítejte si nejvýhodnější autopojištění

Kalkulačka: povinné ručení a havarijní pojištění


Štítky: , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru