horska_silnice

Umět se na silnici správně otočit je základ. Přednost v tu chvíli mají úplně všichni

Autor: Anina Russová - Zdroj: Zákon o provozu na pozemních komunikacích, Bezpečné cesty - 13. 8. 2021


Můžou nám se správnou cestou radit všechny navigace světa a stejně se snadno může stát, že zvolíme špatný směr nebo rovnou špatnou cestu. Pak nezbývá nic jiného než se otočit. Jenomže na první pohled jednoduchý manévr řada řidičů provádí úplně špatně, nebezpečně jak pro sebe, tak také pro všechny ostatní účastníky silničního provozu.

Při jakémkoliv otáčení je nesmírně důležité dbát zvýšené opatrnosti. Každý řidič by si měl uvědomit, že při jeho manévru nesmí nijak ohrozit nebo omezit kohokoliv jiného. A nemluvíme jen o ostatních řidičích, ale samozřejmě i o cyklistech. Pokud se řidič potřebuje otočit, musí pamatovat na to, že je nezbytně nutné, aby dal přednost úplně všem kolem sebe. Tedy nejen těm, kteří jedou v protisměru, ale i těm, kteří řidiče v tu chvíli objíždí.

Přečtěte si také:  Úřady chtějí pro majitele supersportů speciální řidičák i autoškolu. Zároveň chtějí zakázat vypínání systému kontroly trakce

Pro správné a bezpečné otočení je dle specialistů na bezpečnost následující: „Při otáčení na dostatečně široké silnici dejte znamení o změně směru jízdy vlevo, najeďte co nejblíže levé straně jízdního pruhu, dejte přednost vozidlům v protisměru a těm, co vás případně předjíždí, a můžete se otočit.“ Pamatujte ale, že pokud je v místě plná čára, otáčení není možné!

Nezapomeňte také, že je otáčení zakázáno na nepřehledných nebo jinak nebezpečných místech, tedy v zatáčce, u horizontu, na přechodu pro chodce a přejezdu pro cyklisty, v tunelu, na železničním přejezdu, v jednosměrce, na dálnici a silnici pro motorová vozidla a tam, kde je dopravní značka „Zákaz otáčení“.

Přečtěte si také:  Autobus v zastávce pro řidiče nutně nemusí znamenat zdržení. V určitých případech je možné jej bez problému objet

Pokud řidič zjistí, že jede špatně a potřebuje se otočit, měl by především zvážit, zda pro to v jeho blízkosti není vhodné místo. Třeba kruhový objezd nebo čerpací stanice či prázdná vedlejší či lesní cesta. Pamatujte, že vždy je bezpečnější se otočit mimo hlavní silnici a mimo provoz.

Štítky: , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Přejít na začátek