O tom, že Aston Martin chystá opravdu extrémní hypersport, který se bude jmenovat Valkyrie, už od nás víte. Nadšení z něj budou hlavně ti, pro které jsou modernizace, elektromobilita a podobné novoty sprostá slova. Ti, kteří chtějí, aby auto jelo, znělo, bylo cítit, trošku se s řidičem dohadovalo a nedalo mu zadarmo ani kilometr silnice.

Už od nás také víte, že vzhledem k tomu, jakých rychlostí bude tahle věc dosahovat, budou na ní své schopnosti testovat i piloti F1. Jestli tohle není důkaz, že půjde o fantastické auto, pak už asi nic. 😊

V souvislosti s touto novinkou se zatím mluvilo jen o té vysoké ceně, která by v přepočtu měla dosahovat až 90 milionů korun, o tom, že bude vyrobeno jen několik málo kusů a o tom, že Aston Martin si dává velmi záležet hlavně na aerodynamice auta, což dokazuje i jeho design.

Ale konečně se dozvíme i to, co nás stejně zajímá nejvíc, tedy jaká pohonná jednotka bude srdcem modelu Valkyrie. Takže, půjde o atmosférický (!) dvanáctiválec o objemu 6,5 litru. Jeho maximum točivého momentu 740 Nm bude vrcholit kolem 7000 otáček za minutu. Ovšem to pořád není všechno. Vrchol výkonu, který je 1000 koní, přijde až v 10 500 otáčkách a omezovač zasáhne až v 11 100 otáčkách za minutu! Umíte si to představit? A už chápete tu podobu s monoposty F1? Na tu báječnou jednotku se můžete podívat na fotkách, ale hlavně doporučujeme si ji poslechnout v přiloženém videu.

A protože nic není dokonalé, i na tomto opravdu uměleckém díle je jedna malá vada na krása. Tou je výdrž motoru. I kdy, není se asi co divit. Cosworth, který tuhle nádheru pro Aston Martin postavil, říká, že jeho výdrž bude asi 100 000 kilometrů. Poté bude muset na repasi, což v tomto případě znamená, že technici motor vyndají ven a prakticky ho rozeberou na součástky. Při tom zkontrolují všechny opotřebení a zjistí, jestli na nějakém díle nejsou byť i zcela miniaturní prasklinky. Pokud ne, vymění „jen“ ojnice a písty. Když ano, vymění vše, co je potřeba. A to bude zatraceně drahé. 100 000 kilometrů je hodně vysoký nájezd na to, že s ním asi majitelé nebudou jezdit po nákupech, ale jen výjimečně. Každopádně jde ale o motoristickou fantazii, o které se nám, běžným smrtelníkům bude jen zdát. Ale budou to krásné sny, co říkáte?