Zná to bohužel asi každý. Zaparkujete například u obchodního centra a když se vrátíte, najdete na autě odřené dveře nebo ulomené zrcátko. To je bohužel smutná realita především velkých měst. Je to k vzteku, ale jedinou obranou je buď nejezdit autem nebo si sjednat připojištění proti vandalismu.
Samostatně nebo v rámci havarijního pojištění
Nikomu se nechce zbytečně utrácet, ale pokud jde o pojištění aut, nejde tak úplně o utrácení, jako spíše o investici. Samozřejmě v případě, že je auto v hodnotě průměrné měsíční mzdy v Česku, nemá možná havarijní pojištění nebo pojištění proti vandalismu tolik smysl. Ačkoliv i v tomto případě doporučuji to dobře promyslet. U dražších aut už by pak mělo být jedno z výše zmíněných pojištění samozřejmostí. Už jen proto, že díly jako jsou právě zrcátka nebo disky nejsou z nejlevnějších. Jakmile je zrcátko elektrické, a navíc třeba vyhřívané, šplhá jeho cena poměrně vysoko.
Pojištění vandalismu lze mít sjednané v rámci havarijního pojištění nebo zcela samostatně. Ceny se liší v závislosti na ceně a stáří vozidla, na pojistných rizicích, ale i na značce vozidla. Většinou se ale pohybuje zhruba kolem několika set korun. Vždy se při sjednání havarijního pojištění ujistěte, co vše má v sobě zahrnuto. Je možné, že vandalismus v něm automaticky není.
Test Škoda Superb V6 3,6 FSI Laurin&Klement: Milionový pohodář + video
Kdy pomůže?
Krytí proti vandalismu vyřeší řadu nepříjemností. Především pak ve chvíli, kdy je pachatel činu neznámý, což je v těchto případech velmi časté. Pokud by pak byl následně z vyšetřování policie pachatel dopaden, je možné po něm škodu vymáhat. To je ale zdlouhavé a dost nejisté.
Pojištění proti vandalismu tedy pomůže třeba jak u poškrábaného auta, tak ale i u proříznutých pneumatik, po krádeži znaků auta (majitelé vozů Mercedes-Benz by o tom mohli psát knihy), posprejování, poškození oken (třeba od odletujícího kamínku), ale i u zapálení vozidla. Zaplatí také opravu ulomených stěračů nebo ukradených světlometů (s tím se trápila pro změnu řada majitelů škodovek).
Pokud se vám něco takového stane, vždy doporučujeme pořídit co nejpodrobnější dokumentaci. Ideálně jak fotografie, tak video. Stačí na mobilní telefon. Usnadní to a zrychlí komunikaci s pojišťovnou. Nezapomeňte zaznamenat také okolí auta, tedy i místo, kde parkuje. Pokud je to nutné, zavolejte na místo policii. To není nutné u odřeného auta na parkovišti u obchodního domu, ale u zapáleného auta nebo prořezaných pneumatik už je to potřeba.