Tuto kontroverzní reklamu Audi museli v Číně stáhnout z vysílání – video

Autor: Anina Russová - 22. 7. 2017


Jen několik málo dnů stačilo k tomu, aby Audi stáhlo svou novou reklamu. Půlminutový spot totiž vyvolal ostrou reakci a byl označen za velmi sexistický. Důvod? Přirovnal ženu k ojetému autu.

Dnešní až extrémně genderově vyvážená doba nepřeje ostřejším druhům humoru, který ale třeba u nás máme celkem rádi. Dokonce existuje antisoutěž s názvem Sexistické prasátečko, jejíž organizátoři si vzali za cíl na nevhodné, a právě sexistické reklamy upozorňovat, kritizovat je a jejich autorům udělovat stejně pojmenovanou cenu. Dnes se prostě nenosí, aby byly ženy, ale nakonec i muži v reklamách zobrazováni jako objekty.

A to právě Audi udělala. Možná nevědomky, možná si kreativci reklamní agentury, která má spot na svědomí, mysleli, že je to dobrý nápad, a možná šlo prostě o úmysl, který měl šokovat. To poslední bylo splněno na výbornou. Spot se v Číně vysílal jen několik dnů, ale za tu dobu se na německou automobilku snesla velká vlna kritiky. A v čem byl háček?

Celý spot má upozornit na to, že důležitá životní rozhodnutí – v tomto případě jde o koupi auta – je potřeba pečlivě zvážit. Ale tento fakt je v reklamě znázorněn svatbou, na kterou těsně před magickým „ano“ vtrhne tchýně nevěsty a začne si ji dost nevybíravě prohlížet. Nevynechá nos, uši ani zuby, což nám ale připomíná spíš obchod s bílým masem než koupi nového auta, ale proti gustu…

Audi na kritiku zareagovalo veřejným prohlášením, v němž říká, že už se nikdy v budoucnu nebude nic podobného opakovat a za spot, který některé tolik pobouřil, se omluvilo. Jestli je, proč se omlouvat a proč reklamu stahovat, to posuďte sami.

Štítky: , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Přejít na začátek