Pod značkou iV se u ŠKODA AUTO neskrývají jen elektromobily a plug-in hybridy. Je to ekosystém, který majitelům a řidičům elektromobilů ŠKODA usnadní každodenní používání auta Simply Clever způsobem.
Hlavním cílem je samozřejmě uživatelům co nejvíce usnadnit nabíjení elektromobilů. ŠKODA AUTO k tomu nabízí hned několik řešení, která pokrývají různé situace. A další nápady jsou ve fázi testování či přípravy na komerční nasazení v praxi.
Jedna karta vládne všem
Základem pro snadné provozování elektromobilu ŠKODA iV je služba MyŠKODA Powerpass. Tu začne automobilka zájemcům o eMobilitu nabízet na jednotlivých trzích před spuštěním prodeje nového elektrického SUV ENYAQ iV.
Využívání služby přinese zákazníkovi snadné nabíjení vozu zcela bez starostí. MyŠKODA Powerpass totiž umožňuje s jednou autorizační kartou nabíjet vůz kdekoli v široké síti nabíjecích stanic všech možných provozovatelů, u kterých by musel jinak zákazník řešit registraci či jednorázovou platbu vždy jednotlivě. Uživatelé tak s jednou kartou budou moci nabíjet u více než 143 000 nabíjecích stanic po celé Evropě. Součástí sítě jsou jak běžné dobíjecí stanice, tak třeba rychlé nabíječky IONITY.
„Jejich počet každým dnem roste s tím, jak se do sítě připojují jednotliví partneři a jak jsou zprovozňovány nové nabíječky,“ říká Barbora Kabátová, která má rozvoj služby na starosti.
Důležitou součástí služby je mobilní aplikace MyŠKODA Powerpass – v té si zákazník objedná kartu a aktivuje kontrakt, zároveň mu aplikace pomůže vyhledat nejbližší nabíjecí stanice v síti a také zobrazí aktuální ceny dobíjení. Zákazník následně přijede k nabíječce, u ní se autorizuje kartou MyŠKODA Powerpass a vůz nabije. Platbu v danou chvíli vlastně neřeší, jednou měsíčně mu přijde souhrnné vyúčtování za všechna jeho dobíjení za měsíc. Součástí vyúčtování bude i nízký poplatek za službu MyŠKODA Powerpass. „Ten se bude v závislosti na trhu pohybovat na úrovni asi 37 eur ročně a majitelé modelu ŠKODA ENYAQ iV ho dokonce mohou mít pro první tři roky zdarma,“ říká Kabátová.
Setrvačník nebo bateriové úložiště
Součástí sítě dostupné s kartou MyŠKODA Powerpass budou i nabíjecí stanice u dealerů značky ŠKODA, které jednotlivá zastoupení postupně budují. Tyto stanice přitom mohou využívat některé z nových chytrých nápadů, které nabíjení usnadní, zefektivní nebo i zlevní.
Prvním příkladem je využití recyklovaných baterií z elektromobilů a plug-in hybridů. Dealeři ve svých areálech instalují veřejné nabíjecí stanice, které mají výkon 11 nebo 22 kW a jejichž provozování usnadňuje systém ukládání energie ŠKODA iV. To je vlastně velký bateriový modul s kapacitou 200 kWh, který vznikne z již použitých akumulátorů: tvoří ho 4 bateriové sady z elektromobilu nebo 20 sad z plug-in hybridu. Baterie se v noci při levnějším tarifu nabije a v denní špičce pak pomáhá ke stabilnějšímu fungování sítě. Během dne pak lze do baterií ukládat energii získanou například z fotovoltaické elektrárny.
Dalším typem takového úložiště může být i setrvačník. Toto technické řešení testuje ŠKODA AUTO DigiLab ve spolupráci s českou energetickou společností PRE a izraelskou technologickou firmou Chakratec. Úložiště zvané Kinetic Power Booster se skládá z řady setrvačníků a elektrická energie se do něj tedy ukládá ve formě energie mechanické. Tuto energii jsou pak setrvačníky schopny opět velmi rychle vydat zpět – opět ve formě elektřiny. Technologie umožňuje nabíjet elektromobily až dvojnásobným výkonem ve srovnání s místně dostupnou kapacitou sítě a přinese rychlé dobíjení do míst, kde výkon sítě nedostačuje. Setrvačníky se opět při nevyužívání „nabijí“, aby pak svou energii v případě nutnosti vydaly plnou rychlostí, kterou zákazník požaduje.
Tři typy wallboxů
U dealerů ŠKODA AUTO si také mohou zákazníci pořídit wallboxy pro nabíjení v domácích podmínkách. Ty představují cenově dostupné technické řešení, které nabíjení elektromobilu urychlí a učiní ho komfortním. ŠKODA AUTO zákazníkům nabízí tři typy wallboxů: ŠKODA iV Charger, ŠKODA iV Charger Connect a ŠKODA iV Charger Connect+. „Základní iV Charger nedisponuje chytrými funkcemi a propojením s mobilní aplikací, je to však robustní řešení pro rychlé, bezpečné a pohodlné domácí nabíjení elektromobilu,“ říká specialista eMobility a nabíjecí infrastruktury František Žert s tím, že je to jednoduché řešení třeba pro soukromou garáž v rodinném domě.
„ŠKODA iV Charger Connect disponuje wi-fi i LAN připojením k internetu a lze ho propojit s mobilní aplikací,“ říká František Žert
ŠKODA Charger Connect má navíc modul pro autorizaci čipovou kartou RFID (Radio Frequency IDentification), takže může sloužit více uživatelům. Hodí se třeba pro sdílené podzemní garáže, kde toto řešení zamezí neoprávněnému nabíjení.
Nejpropracovanější ŠKODA iV Charger Connect+ pak do své technické výbavy přidává ještě LTE modul a certifikovaný elektroměr. „Takový wallbox může sdílet více uživatelů, data o nabíjení se odesílají do aplikace a uživatelé i provozovatel přesně vidí, kolik kdo spotřeboval elektřiny,“ vysvětluje Žert. Toto řešení se může hodit třeba i pro situace, kdy má zaměstnance služební vůz, který dobíjí doma: údaje z certifikovaného wallboxu, který mu nechá nainstalovat, může firma využít k následné kompenzaci za energii spotřebovanou služebním autem.
Wallboxy lze objednat u dealerů značky ŠKODA, ti také ochotně pomohou se zařízením instalace. „Každému zájemci návštěvu dealera doporučujeme. Ten mu totiž s výběrem ideálního wallboxu poradí a zákazník si může objednat nabíječku, kontrolu připravenosti jeho infrastruktury i samotnou montáž. Prohlídka místa instalace certifikovaným montážním partnerem, takzvaná Home Check, určí náročnost celé instalace,“ uzavírá odborník na eMobilitu a nabíjecí infrastrukturu Zbyněk Krebs s tím, že instalace wallboxu bude u každého zákazníka individuální záležitost.