Toyota-novy-motor-15-Dynamic-Force- (1)

Toyota zahájila výrobu nového motoru 1,5 litru Dynamic Force. Vyrábí ho v Polsku

Od Tisková zpráva | Zdroj a foto: Toyota - 4. 6. 2020 0

Závod Toyota Motor Manufacturing Poland (TMMP) v Jelcz-Laskowicích zahájil výrobu nejnovější generace benzínového motoru 1,5 litru, jehož konstrukce zohledňuje zástavbu do nové platformy TNGA (Toyota’s New Global Architecture). Moderní tříválec 1,5 litru „Dynamic Force“ je menším sourozencem jednotky 2,0 litru, kterou tento závod vyrábí od září 2019.

Motor 1,5 litru je určen pro novou generaci Toyoty Yaris, která se již zanedlouho začne vyrábět v závodu Toyota Motor Manufacturing France ve francouzském Valenciennes, a pro nedávno odhalený Yaris Cross – nové kompaktní SUV ze segmentu B. Zcela nové výrobní linky pro platformu TNGA byly navrženy s ohledem na automatizaci některých procesů, zefektivnění výroby, zvýšení výrobní kapacity a zlepšení ergonomie práce.

Ekologické přínosy

Motor 1,5 litru je přesvědčivou ukázkou moderních konstrukčních metod. Benzínový tříválec s variabilním časováním vačkového hřídele a Atkinsonovým cyklem s termodynamickou účinností až 40 % napomohl snížit o 20 % spotřebu paliva a emise CO2 v porovnání s předchozí generací modelu Yaris při současném zvýšení výkonu o 15 %.

Tato jednotka umožňuje zástavbu do vozů s konvenčním nebo hybridním elektrickým pohonem. Vzhledem k tomu, že v roce 2019 tvořily full-hybridy plných 52 % evropských prodejů, je evidentní rostoucí obliba cenově dostupné hybridní elektrické technologie s nízkými emisemi.

Toyota zahajuje v Polsku výrobu dvoulitrového motoru Dynamic Force TNGA

Bezpečnost na prvním místě

Přípravy na nový projekt v obou lokalitách TMMP Jelcz a Walbrzych probíhaly podle plánu, a to i přes řízené zmrazení obvyklé výroby mezi polovinou března a 4. květnem z důvodu pandemie COVID-19.

Na ochranu zdraví a bezpečnosti všech pracovníků a partnerů zůstávajících na místě kvůli nezbytným úpravám linky TNGA byla implementována řada preventivních zdravotnických opatření.

Motor pro platformu TNGA

Architektura Toyota New Global Architecture se týká všech nových modelů Toyota. V rámci platformy se na všechny typy podvozků, karoserií a hnacích ústrojí vztahují společná konstrukční pravidla. Výhodou řešení je nízké těžiště a vyšší tuhost karoserie, což znamená vysokou úroveň pasivní bezpečnosti a jízdního pohodlí.

Z pohledu výroby pak TNGA znamená efektivnější automatizované výrobní linky modulárního typu, podporující výrobu různých jednotek pro různé modely, vyšší míru ergonomie práce a menší zátěž životního prostředí.

Přečtěte si také:  Toyotu bZ4X si už můžete objednat. Koupíte ji on-line

Toyota-novy-motor-15-Dynamic-Force-2

Centrum vyspělých hybridních technologií v Polsku

Společně se zaměřením na budoucnost elektrifikované mobility TME i nadále investuje do evropské výroby komponent elektrifikovaných pohonů v polských závodech TME. Kromě již zmiňovaného motoru 2,0 litru pak již sesterský závod v polském Walbrzychu oznámil plán v roce 2021 zahájit výrobu nové převodovky e-CVT. Celkový objem úhrnných investic do obou závodů TMMP tímto překračuje 1 mld. eur, společně s vytvořením cca 3000 pracovních míst na území Polska.