Automobilka Toyota oznámila, že chce do roku 2030 prodávat každoročně více než 5,5 milionu elektrifikovaných vozidel a jeden milion bezemisních aut. Elektrifikované vozy budou kolem roku 2025 součástí každé modelové řady Toyota a Lexus.

Strategie Toyoty se zaměřuje na zrychlení vývoje hybridů, plug-in hybridů, elektromobilů na baterie a elektromobilů poháněných palivovými články. Toyota si určila cíl snížit celosvětový průměr emisí CO2 nových vozidel o 90 procent oproti úrovním roku 2010.

Pro Toyotu jsou klíčové otázky životního prostředí jako globální oteplování, znečištění ovzduší nebo vyčerpávání přírodních a energetických zdrojů. Právě elektrifikovaná vozidla jsou nástrojem napomáhajícím řešit současné ekologické problémy.

V říjnu roku 2015 vyhlásila Toyota svůj strategický plán Toyota Environmental Challenge 2050, jehož cílem je omezit negativní dopady výroby automobilů a automobilové dopravy na životní prostředí.

Elektrifikace napříč všemi modely Toyota a Lexus

Kolem roku 2025 se navíc bude každý model napříč všemi globálními řadami značek Toyota a Lexus nabízet buď jako čistě elektrifikovaný model, nebo alespoň v elektrifikované variantě. Počet modelů vyvíjených bez elektrifikované varianty bude nakonec nula.

Toyota plánuje počátkem 20. let celosvětově nabízet přes 10 modelů elektromobilů na dobíjení. Začne v Číně, poté bude následovat Japonsko, Indie, USA a Evropa. Rozšíří také modelovou řadu vodíkových aut v kategorii osobních i užitkových vozů.

Hybridy a plug-in hybridy

Rozšiřování se týká i nabídky hybridů. Toyota rovněž plánuje ve 20. letech rozšířit svoji modelovou řadu plug-in hybridů.

Klíčovou technologií elektrifikovaných vozidel jsou baterie, jejichž všeobecnému rozšíření brání omezení v podobě energetické hustoty, hmotnosti, objemu a ceny. Toyota se aktivně věnuje vývoji baterií nové generace typu ‚solid-state‘ s cílem nabídnout na trhu tuto technologii již počátkem 20. let.

Toyota také s firmou Panasonic zahájí studii proveditelnosti společného komerčního projektu prizmatických baterií pro automobilový průmysl.

Podpora recyklace baterií

Toyota podporuje infrastruktury k prosazení elektrifikovaných vozidel. Sem patří vytvoření systému opakovaného využívání a recyklaci baterií, stejně tak jako podpora dalšího rozvoje dobíjecích stanic pro plug-in hybridy nebo vodíkových čerpacích stanic. To vše prostřednictvím spolupráce s vládními orgány a partnerskými společnostmi.

Toyota si udržuje vedoucí postavení coby výrobce automobilů zohledňující dopady na životní prostředí. Důkazem je uvedení ikonického modelu Prius před 20 lety, stejně tak jako celosvětově prvního plug-in hybridního modelu Prius v roce 2012. Model Prius PHV druhé generace, uvedený v roce 2017, se pyšní ještě delším dojezdem v režimu čistého elektromobilu.

V roce 2014 Toyota představila svůj sedan Mirai, celosvětově první sériově vyráběný vůz poháněný palivovými články, který se u zákazníků v Japonsku, USA a Evropě setkává s příznivou odezvou. Díky uvedeným aktivitám se celosvětové prodeje elektrifikovaných vozidel od Toyoty prozatím vyšplhaly na více než 11 milionů automobilů.