Toyota AE86
Toyota AE86

Na Festivalu rychlosti v Goodwoodu pořádaném již o tomto víkendu představí Toyota jedny z nejzajímavějších vozů a nejlepších pilotů z více než padesátileté historie působení Toyoty na poli světového motorsportu.

V čele uvidíme britskou závodní hvězdu Anthonyho Davidsona s vozem Toyota Hybrid TS040, jenž se může pochlubit již dvěma vítězstvími v závodu a tvrdě vybojovaným pódiovým umístěním na 24 hodin Le Mans, díky kterému si tým Toyota Racing udržuje své jednoznačné vedení ve světovém šampionátu vytrvalostních soutěží FIA.

Pozoruhodnou rychlost závodního speciálu o výkonu 1000 koní ukáže Davidson divákům v sobotu a neděli během závodů do vrchu v Goodwoodu. Za volant bude v pátek usedat i jeho stájový kolega Stéphane Sarrazin.

Slavnou tradici vozů Toyota v automobilových soutěžích připomenou některé z nejúspěšnějších speciálů z let, kdy tato značka šampionátu WRC kralovala. Na rallye trati v Goodwoodu se pilot Björn Waldegård opět usadí do své Toyoty Celica TA65, kdysi nahánějící hrůzu soupeřům ve skupině B, zatímco v jízdě do vrchu uvidíme někdejšího mistra světa Didiera Auriola, jenž se ujme volantu speciálu Corolla WRC v úpravě pro asfaltové povrchy.

Ve speciální akci „Na první pohled“ se diváci sledující jízdy do vrchu mohou těšit na předpremiéru Toyoty GT86 v modelovém provedení 2015, coby nejnovější vývojové verze tohoto úspěšného kupé.

Na rallye etapě budou diváci moci obdivovat rychlost dalších soutěžních vozů Celica, a to hned ve dvou generacích – ST185, jenž během své kariéry posbíral hned tři tituly WRC v poháru konstruktérů, a dále vozu ST205. V akci se představí David Llewellin, dvojnásobný britský mistr automobilových soutěží jezdící za tým Toyota.

Z mnoha prezentovaných strojů stojí za zmínku klasický speciál Midgley Motorsport Corolla AE86 v barvách Team Toyota nebo dřívější Corolla TE27, proslulá pro svoji skvělou ovladatelnost. John Reid se ukáže ve své Toyotě Corolla WRC z roku 1997, kdy účast Toyoty ve světových automobilovýchsoutěžích byla na samotném vrcholu.

Podmínky na zelených svazích South Downs ani zdaleka nepřipomínají vyprahlé pouště Jižní Ameriky, nicméně Toyota Hilux v úpravě týmu Imperial ukáže svoji drsnou tvář, díky které získala vítězství ve své třídě a celkově čtvrté místo v letošní Dakarské rallye, kde byla v rukou jedněch z nejlepších světových závodníků v této soutěžní disciplíně, kterými jsou Giniel de Villiers a Dirk von Zitzewtiz (Jihoafrická republika). V Goodwoodu pak tento drsný stroj představí britská soutěžácká hvězda Alister McRae.

Přečtěte si také:  Toyota Yaris získala ocenění za bezpečné airbagy

Toyota již po 10 let obsazuje čelní místa v závodních soutěžích NASCAR, kde se účastní pohárové série NASCAR Sprint Cup Series i závodní série Nationwide s vozy Camry, resp. mistrovství trucků s pick-upem Tundra. O trochu toho amerického rámusu a porovnávání svalů se na festivalu postarají tři Toyoty Camry a Toyota Hilux z týmů Michael Waltrip Racing a Red Bull Racing.

Mnohem tišší, nicméně o nic pomalejší elektromobil EV P002 týmu Toyota Motorsport, vyjede do vrchu v Goodwoodu s Jochenem Krumbachem za volantem. Krumbach v roce 2012 pokořil s vozem EV P002 traťový rekord na Nürburgringu v kategorii elektromobilů. Model pohání dvojice elektromotorů o celkovém výkonu 350 kW, udělujících vozu rychlost bezmála 260 km/h.

Toyota bude mít na festivalu i vlastní pavilon pro veřejnost, kde bude bohatá expozice zaměřená na kupé GT86, a to v homologované verzi i závodní úpravě. V rámci show se představí i nový městský vůz Aygo, ale např. i závodní speciál Toyota TS030 Hybrid 2013 týmu Toyota Racing, jenž si vybojoval dvě vítězství v podnicích světového šampionátu vytrvalostních soutěží FIA.