toyota-gr-supra-20-turbo-I4- (2)

Toyota GR Supra dostává nový motor. Pohánět ji může i dvoulitrový čtyřválec

Autor: Tisková zpráva - 19. 1. 2020


Po roce od světové premiéry modelu GR Supra na mezinárodním autosalonu NAIAS v Detroitu oznámila Toyota podrobnosti k prvnímu rozšíření této řady sportovních vozů o provedení s novým přeplňovaným motorem 2,0 litru.

Nová jednotka, nabízená souběžně se zavedeným řadovým šestiválcem 3,0 litru turbo, přináší výhody v oblasti jízdní dynamiky a zároveň má potenciál rozšířit zákaznickou základnu modelu GR Supra.

GR Supra, první globální model z vývoje společnosti TOYOTA GAZOO Racing, je ryzím sportovním vozem v uspořádání ‚motor vpředu/pohon zadních kol‘ a kompaktním dvoumístným provedením při rozměrech, s nimiž vůz dosahuje ‚zlatého poměru‘ ve prospěch optimálního ovládání.

Toyota GR Supra se představila v Detroitu. Vypadá skvěle a tak by měla i jezdit

Nová jednotka 2,0 litru dále zvyšuje atraktivitu modelu na trhu, přičemž díky nižší hmotnosti a kompaktnějším rozměrům oproti agregátu 3,0 litru vylepšuje setrvačné charakteristiky vozu a vyváženost podvozku v zájmu ještě ostřejšího ovládání.

Výroba nové Toyoty GR Supra 2,0 litru bude zahájena v nejbližších dnech, ještě před evropským uvedením na trh letos v březnu.

Nový přeplňovaný motor 2,0 litru

Nový řadový čtyřválec 2,0 litru je vybaven jedním turbodmychadlem typu Twin-Scroll a spolupracuje s osmistupňovou automatickou převodovkou ZF. Přináší schopnosti pravého sportovního vozu a odměňuje řidiče nezapomenutelnými zážitky: maximální výkon činí 258 koní ve spojení s mohutným točivým momentem až 400 Nm, což vozu dovoluje akcelerovat z místa na 100 km/h za pouhých 5,2 s a rozjet se až na 250 km/h (s omezovačem).

Přínosy z pohledu dynamiky

Nový menší a lehčí motor vylepšuje některé dynamické parametry Toyoty GR Supra. Základní model ukáže na váze o 100 kg nižší hmotnost než sourozenec s agregátem 3,0 litru. A jelikož je motor také kompaktnější, umožňuje zástavbu blíže ke středu vozidla, což napomáhá zajistit ideální rozložení hmotnosti mezi nápravami v ideálním poměru 50:50.

To následně přispívá k odezvě vozidla, jeho agilitě a ovladatelnosti vyvolávající jistotu za volantem.

„Naší snahou bylo nabídnout agilní řízení a stabilitu při průjezdu zatáčkami, a proto jsme usilovně pracovali na snížení hmotnosti nového modelu při současném rozložení hmotnosti v poměru 50:50,“ uvedl Tetsuja Tada, hlavní konstruktér Toyoty GR Supra. „To se ukázalo jako ohromná výzva, avšak z původních cílů jsme nechtěli nijak slevit.“

Za zmínku stojí především fakt, že nová GR Supra 2,0 litru dosahuje téhož ‚zlatého poměru‘ ve prospěch optimálního jízdního chování, definovaného jako poměr mezi rozvorem náprav a rozchodem kol. U všech provedení Toyoty GR Supra tento poměr činí 1,55, a je tak v mezích ideálního rozpětí.

Prvky výbavy a volitelné pakety

Nová základní Toyota GR Supra 2,0 litru se bude na českém trhu nabízet v jednom stupni výbavy, která ve standardu zahrnuje 18″ litá kola, audiosystém se 4 reproduktory a displejem 8,8″, resp. sportovní sedadla čalouněná černou Alcantarou navigaci. K dispozici bude i bezpečnostní paket Toyota Supra Safety, obsahující systém PCS s funkcí brzdění, rozpoznávání chodců a cyklistů s funkcí brzdění, systém pro udržování vozidla v jízdním pruhu [LKA] s aktivním řízením, systém rozpoznávání dopravních značek a inteligentní adaptivní tempomat.

Limitovaná edice Fuji Speedway

V rámci uvedení na trh se bude nová GR Supra 2,0 litru nabízet rovněž v exkluzivní limitované edici Fuji Speedway. Ta vystupuje z davu svým jedinečným lakováním karoserie v bílém metalickém odstínu, kontrastními 19″ litými koly v matně černém provedení a červenými kryty vnějších zpětných zrcátek. V kabině zaujmou dekory palubní desky z uhlíkových vláken a nápadné červeno-černé čalounění z materiálu Alcantara. Zvolené odstíny odkazují na oficiální zbarvení vozů týmu TOYOTA GAZOO Racing.

Co se výbavy týče, vozy v provedení Fuji Speedway nabídnou např. červené brzdové třmeny v předu a vzadu, aktivní zadní diferenciál a adaptivní sportovní podvozek. Limitovaná edice Fuji Speedway vzniká při příležitosti uvedení verze 2,0 litru a výroba pro Evropu bude striktně omezena na pouhých 200 exemplářů.

Prodejní výsledky Toyoty GR Supra

Uvedení Toyoty GR Supra, znamenající návrat tohoto legendárního označení sportovních vozů prostřednictvím zbrusu nového modelu páté generace, patřilo k nejvíce očekávaným a nejúspěšnějším modelovým premiérám roku 2019.

V návaznosti na světovou premiéru sériového vozu v Detroitu byl v březnu zahájen příjem předobjednávek, ještě před květnovou dodávkou prvních vozidel zákazníkům. Odezva evropských zákazníků byla vskutku mimořádná – do konce roku firma evidovala 1150 prodaných vozidel, z nichž většinu (na 95 %) představovala provedení ve vyšších specifikacích.

Ocenění Zlatý volant

Toyota GR Supra v roce své premiéry posbírala celou řadu ocenění, včetně Goldenes Lenkrad – Zlatý volant – jedné z nejprestižnějších evropských poct v automobilovém světě, prezentované nejpopulárnějším německým nedělníkem Bild am Sonntag společně s předním motoristickým časopisem Auto Bild.

GR Supra byla oceněna jako nejlepší nový sportovní vůz roku, čímž zopakovala úspěch Toyoty Supra druhé generace, které byl Zlatý volant udělen v roce 1982. V boji o nejvyšší příčku v roce 2019 tento vůz v konečném hodnocení porotců překonal i nové Porsche 911 a BMW řady 8.

Štítky: , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru