toyota-highlander-predpremiera-v-cr- (3)

Do západní Evropy, včetně České republiky se poprvé v historii dostane nové velké SUV Toyota Highlander. Postaví se v hierarchii značky mezi modely RAV4 a Land Cruiser. První zákazníci si svá auta přeberou počátkem příštího roku.

Základem je podvozková platforma TNGA-K, která je sdílená s RAV4. Díky tomu se Highlander může pochlubit lehkou a velmi tuhou karoserií i nízkým těžištěm. Přesto jde o velké auto, vždyť na délku má bez 5 cm celkem pět metrů. Tomu odpovídá i velikost kol, protože v nabídce budou 18″ disky anebo 20″ disky, které má i auto z fotografií. Podvozek ale nebude nastavitelný ani adaptivní.

Přečtěte si také:  Nissan Qashqai třetí generace je tu. Nabídne spalovací motory, ale i unikátní elektrickou verzi E-POWER

O pohon se bude starat výhradně hybridní pohonné ústrojí. To kombinuje atmosférický čtyřválec s objemem 2,5 litru (Atkinsonovým cyklem) a dva elekromotory. Celkový výkon je 165 kW/224 koní a pohání všechna čtyři kola systémem i-AWD. Přední kola jsou poháněna spalovacím motorem a elektromotorem, zadní žene vpřed druhý elektromotor. Baterie jsou uloženy v podlaze pod druhou řadou sedadel.

Toyota Highlander je sedmimístné SUV. Na zadní sedadla ve třetí řadě se posádka dostane jednoduše díky možnosti posuvu druhé řady sedadel v rozmezí až 180 mm. Pomůže i velký vstupní otvor a možnost otevřít dveře do velkého úhlu.

Praktičnost byla tématem i v zavazadlovém prostoru. Jeho velikost se liší podle toho, zda je třetí řada sedadel sklopena do podlahy či nikoliv. Pokud ne, naložíte do kufru 658 litrů. Když sklopíte i opěradla druhé řady sedadel a využijete prostor pod podlahou, budete moci odvézt až 1909 litrů nákladu.

Spousta úložných prostorů je také v kabině. Kromě toho nabízí velké možnosti konektivity, protože Toyota Highlander má samozřejmě možnost spojení přes Apple CarPlay a Android Auto. Nabídnout umí i zásuvky na USB a bezdrátové nabíjení telefonů. Pro interiér je k dispozici černé nebo grafitové barevné schéma.

Z možností výbavy zaujme i zcela nový, 12,3″ velký displej multimediální soustavy na středovém panelu se satelitní navigací, head-up displej, technologií ventilovaná sedadla a přepínatelné digitální vnitřní zpětné zrcátko, které zobrazuje širokoúhlý záběr situace za vozidlem bez blokování výhledu hlavovými opěrkami nebo zadními pasažéry.

Samozřejmostí je fakt, že Highlander dostane všechny nejnovější asistenční a bezpečnostní systémy Toyota Safety Sense. Jde o předkolizní systém včetně funkce rozpoznávání chodců ve dne i v noci a rozpoznávání cyklistů za dne, adaptivní tempomat, asistenta dopravních značek, asistenta pro udržení v jízdním pruhu včetně upozornění na jeho opuštění, ale také automatické přepínání dálkových světel. Ve výbavě nám chybí jen LED Matrix přední světlomety, přesto jsou fullLED.

Přečtěte si také:  Test hybridu Hyundai Tucson 1,6 T-GDI HEV 4x4 (2021)

Toyota bude nabízet tři výbavy modelu Higlander. Cenově se budou podobat Land Cruiseru, budou o několik desítek korun levnější. České zastoupení automobilky tvrdí, že si obě auta konkurovat nebudou, protože zatímco Highlander je spíše městským SUV, tak Land Cruiser je terénním automobilem s prostorovým rámem a stálým pohonem všech kol, nenabízejícím hybridní pohon.

Základní cena Toyoty Highlander startuje ve výbavě Comfort na 1 399 900 Kč, za prostřední Prestige zaplatíte 1 550 000 Kč a na nejdražší Executive si připravte 1,8 milionu Kč.