test-2022-Toyota_Land_Cruiser_300-35_V6_tin-turbo- (9)

Toto je nejbezpečnější Toyota na světě. Nemá sice žádné speciální bezpečnostní asistenty, ale přežije i velký výbuch

Autor: Anina Russová - Zdroj: Inkas - Foto: Pavel Srp - 20. 6. 2022


Nežijeme v úplně pozitivně růžovém světě, a proto potřebujeme mít i auta, která přežijí skoro vše. Třeba i výbuch 15 kilogramů TNT. Jedno takové postavila společnost Inkas, která k němu navíc obdržela opravdu působivé hodnocení VPAM VR7. Pojďme si vysvětlit, co to vlastně znamená.

Základem pro neprůstřelnou přestavbu je Toyota Land Cruiser 300. tedy samo o sobě velmi schopné auto určené i do náročného terénu. Jenže v sériovém provedení karoserie výbuch nebo střelu opravdu nezastaví. Od toho je tu právě firma Inkas, která Land Cruiser přestavěla tak, že těch střel může být i opravdu hodně. A vlastně na první dobrou ani nepoznáte, s čím máte tu čest.

VPAM je standard pro balistickou odolnost vozidel. Aby auto dostalo toho hodnocení, doplněné o stupnici VR, nesmí se žádný na něj vystřelený projektil dostat do interiéru. Označení VR7 znamená, že auto poskytuje dostatečnou ochranu proti nábojům 7,62×51 a 5,56×45. Ovšem tato konkrétní Toyota prošla ještě přísnějšími testy, celkem ustála 780 výstřelů různých ráží.

Ve společnosti Inkas kromě výše zmíněného dostali také certifikaci STANAG4569, což je standard stanovený NATO a určený pro ochranu cestujících v lehkých obrněných vozidlech. Tuto certifikaci bylo možné udělit na základě testování výbušnin okolo auta. Na střeše bylo odpáleno šest granátů, čtyři pod autem, stejně, jako dvě pozemní miny. K tomu všemu bylo při testech u auta odpáleno 15 kilogramů TNT. A nic z toho neproniklo do kabiny.

Ale není to jen o upravené karoserii nebo neprůstřelných oknech. Land Cruiser dostal také speciálně upravenou a neprůstřelnou nádrž, odolné brzdové vedení, ale i zadní neprůstřelnou přepážku. Nic z toho ale není na první pohled viditelné, jediné, co upozorní na nestandardnost auta, je střešní únikový poklop.

Štítky: , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru