Poslední týdny jsou ve znamení významných událostí, dva týdny zpět to byl ženevský autosalon, uplynulý týden byl naopak ve znamení Jeremy Clarksona a jeho dalšího “průseru”. Není snad nikdo, kdo by nevěděl, že nejsledovanější britský pořad Top Gear, jehož nejvýraznější postavou je právě Jeremy Clarkson, stojí na kraji propasti. Včerejší díl se nevysílal a vysílání těch dalších, už natočených, se také s největší pravděpodobností zruší.

Vše začalo v úterý, kdy do světa unikla informace o tom, že Jeremy Clarkson byl suspendován a nedělní, tedy včerejší vysílání nebude. Blíže televize ani sám moderátor tuto informaci nekomentovali. Jak hodiny, či spíše dny plynuly, dozvěděli jsme se, že za vším prý stojí rvačka, při níž dal Jeremy pěstí jednomu z produkčních pořadů. Důvodem mělo být to, že po celodenním natáčení nebylo připraveno teplé jídlo. Podle deníku Daily Mirror to ale bylo vlastně trochu jinak. Teplé jídlo připraveno sice opravdu nebylo, ale Jeremy na produkčního Oisina Tymona půl hodiny řval, označil ho za líného irského *** (přesné “jméno” v článku nezaznělo) a pak ho pěstí udeřil do obličeje tak, že mu začala téct krev a musel být převezen do nemocnice k ošetření. Podle dostupných informací volal po incidentu sám Clarkson na vedení BBC, aby tuto událost oznámil.

Vše nakonec komentoval, ačkoliv nepřímo, sám Jeremy Clarkson ve svém sloupku v britském deníku The Sun. Clarkson ve sloupku hovoří o tom, že: “Příroda udělala chybu, když vynalezla dinosaury, protože byli příliš velcí, příliš násilní, a přitom měli tak malé ručičky, že by nebyli schopní zacházet s těžkou technikou nebo si užít sami sebe.” Po několika řádcích pokračuje: “Všichni dinosauři jsou teď mrtví a nikdo po jejich vymření netruchlí a nikomu nechybí. Svět se změnil…” Co to znamená? Jeremy sám sebe k takovému dinosaurovi alegoricky přirovnává a naznačuje tak, že Top Gear v takové podobě, v jaké ho známe, již na světě nemá své místo a po nějaké době po něm ani nebude nikdo truchlit. Top Gear, tedy král je mrtev, ať žije král!

Ale co bude dál? Co bude s Jeremy Clarksonem? Z BBC se rozhodl odejít sám a nečekat na oficiální konečné vyjádření samotné televizní stanice, smlouva mu končí na konci března a s největší pravděpodobností ji prodlužovat nebude. Co bude s Richardem Hammondem a Jamesem Mayem? Můžeme očekávat nějaký nový televizní a nebo internetový pořad? Nebo se tihle tři rozdělí a půjde každý svou cestou? Nebyla by to škoda?

Pojďme společně v povedeném videu zavzpomínat na to, co jsme v uplynulých více než dvaceti sezónách mohli na obrazovkách v Top Gearu vidět.