lexspace-renault-espace-lexus-ls400- (14)

Renault Espace je vlastní první opravdové MPV, které na trh přišlo už před více než 30 lety. Za svůj dlouhý život se poměrně zásadně proměnil, ale může se pochlubit i několika vážně ostrými verzemi, které vznikly přímo v automobilce. To, co si můžete prohlédnout v galerii, je ale soukromá stavba.

Renault Espace F1

Občas se dějí věci, které by spoustu lidí nenapadly. Třeba to, Lexus LS400 a Renault Espace druhé generace jsou vlastně takřka stejně dlouhá – a to včetně rozvoru. A co to znamená? Že by se obě tahle auta mohla docela jednoduše propojit. A tak se také stalo.

Tuhle velmi originální stavbu má na svědomí jeden Brit, který obě auta rozřezal a na podvozek s motorem a kompletním pohonným ústrojím z první generace Lexusu LS400 nainstaloval karoserii z Renaultu a vznikl tak „Lexspace“. 

Auto je také výrazně odlehčené, v interiéru téměř nic není. Najdeme tu vlastně jen torzo palubní desky a jednu sedačku umístěnou uprostřed, stejně jako volant.

O pohon se stará původní čtyřlitrový osmiválec 1UZ-FE, jehož výkon je v základu 253 koní a točivý moment vrcholí 353 Nm.K tomu je tu ale přídavný systém vstřikování oxidu dusného (NOS), který krátkodobě přidá dalších přibližně 150 koní.

I když tahle stavba začala už před šesti lety, stále existuje. Poslední roky už ale na ní nejsou žádné velké změny. Pokud byste si ji chtěli prohlédnout od úplného začátku, můžete tak učinit zde.