nehoda-zver-4

Tohle je důvod, proč se divoké zvěři nesmíte snažit na silnici vyhnout. Lepší je ji srazit

Autor: Radim Plachý - Zdroj a foto: Policie ČR - 26. 5. 2021


Každý řidič se prakticky celý život učí. Jednou z nejnáročnějších věcí, kterou se musí naučit a musí si ji zapamatovat, je pravidlo o to, že zvěři na silnici se nesmí uhnout. 46letá řidička velké dodávky na toto pravidlo zapomněla, lekla se a své auto zastavila až o strom.

K vážné nehodě došlo 21. května odpoledne na silnici mezi obcemi Nový Dvůr a Stanětice na Plzeňsku. Podle policie řidička během jízdy nepřiměřeně reagovala na srnku, která přebíhala přes silnici, tím, že strhla řízení.

Nejprve se s velkou dodávkou dostala na krajnici a následně až do příkopu, u kterého se čelně zastavila o strom. Řidičce se naštěstí nic vážného nestalo, srnce dokonce vůbec nic, ale škoda na autě je asi 400 000 Kč.

Držte volant rovně!

Zní to možná děsivě, ale v případě, že se vám do cesty dostane zvěř, je opravdu nutné nikam nestrhávat volant. Důvodem je výše popsaná nehoda. Zatímco při sražení zajíce nebo srny hodně zvládnou deformační zóny auta, třeba při bočním nárazu do stromu po smyku už jde o životy. A potvrzuje to i policejní mluvčí Jaromíra Nováková: „Ve chvíli, kdy do silnice už zvěř vběhne, je důležité nezpanikařit. Je doporučováno snažit se vozidlo udržet v přímém směru, nestrhávat řízení a intenzivně brzdit. Je totiž mnohem bezpečnější přímý střet se zvířetem, než se mu snažit vyhnout, neboť při snaze o vyhnutí může dojít ke smyku a nárazu do stromu nebo do jiného vozidla, což může mít horší následky než přímý střet se zvěří.“

A co když ke střetu s pobíhající zvěří dojde? Policejní doporučení jak poté postupovat zní následovně: „V případě, že dojde ke srážce se zvěří, tedy poškození majetku další osoby, na místo dopravní nehody je třeba přivolat policii. Policisté po oznámení vyrozumí majitele či správce honitby, který je povinen zvěř zajistit na vlastní náklady. V případě, že zvěř po střetu z místa nehody uteče, policisté i v tomto případě vyrozumí majitele či správce honitby, že došlo k nehodě a s největší pravděpodobností ke zranění zvířete. Policisté střet se zvěří zadokumentují a řidiči předají potvrzení o účasti na dopravní nehodě. Rozhodně nesmí řidič z místa kolize zvíře odvážet, protože by jeho jednání mohlo být vyhodnoceno jako pytláctví.“

Připomínáme pak,  že při srážce se zvěří nepomůže povinné ručení. Je potřeba mít sjednáno havarijní pojištění, ideálně připojištění určené právě pro takové případy.


TIP: Spočítejte si nejvýhodnější autopojištění

Kalkulačka: povinné ručení a havarijní pojištění


Štítky: , , , , , , , , ,

2 názory na “Tohle je důvod, proč se divoké zvěři nesmíte snažit na silnici vyhnout. Lepší je ji srazit”

  1. 46 léta řidička zapomněla !! To si děláte srandu p. Plachý. Kolik toho mate najeto ze tady melete tyhle hovna. V tu chvilku není čas na nad tím přemýšlet, jedna se o reakci na danou situaci a jenom zkušenosti vám mohou pomoci. Nevyjezdeny člověk a to mu muže bejt 50 se bude za každou cenu snažit střetu vyhnout , ale profik už má ty zkušenosti a dokáže okamžitě vyhodnotit ze v případě srážky se zvěři nemá cenu nic vymyslet.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru