Jedovnice-ulice_Hybešova_dopravní_značka-průjezd_zakázán

Tohle je asi nejzbytečnější dopravní značka, kterou řidiči beztrestně ignorují

Autor: Radim Plachý - Zdroj: Zákon o provozu na pozemních komunikacích - Foto: Wikimedia Commons, Petr1888, vlastní dílo, CC BY-SA 4.0, odkaz - 6. 1. 2024


Na českých silnicích je mírně řečeno přeznačkováno. Stačí se občas rozhlédnout kolem sebe a nejde si nevšimnout, že i na pár metrech čtverečních je postavených hned několik dopravních značek. Většina má své opodstatnění, ale je jedna, která by se v mžiku dala označit za naprosto zbytečnou. A může za to i její popis v zákoně.

Tou dopravní značkou je ta s úředním názvem „B 32 – Jiný zákaz“, přesněji pak nese označení Průjezd zakázán. Ještě před pár lety bylo její dodržování celkem snadné. Platilo totiž, že projet takovým místem mohli jen ti, kteří jízdu přerušili, například kvůli naložení nákladu. Pokud tedy stál v místě policista a řidič místem se zákazem průjezdu jen projel, mohl řidiče na místě pokutovat.

Ovšem to už neplatí. Ve vyhlášce se totiž k této dopravní značce říká, že řidič bez důvodu do takto označeného úseku nesmí vjet. A k tomu také říká, že se „za takový důvod se nepovažuje objíždění dopravně složité situace nebo zkracování trasy.“

Na silnicích se v příštím roce začnou objevovat nové dopravní značky

Pokud bychom to měli shrnout, tak místem osazeným značkou upozorňující na zákaz průjezdu nesmíte projet proto, že chcete objet kolonu, nebo když se třeba chcete vyhnout složité nebo nepřehledné křižovatce. To by bylo automaticky přestupkem. Ovšem pokud máte jiný relevantní důvod, projet dle vyhlášky místem už můžete. Policisté asi neradi uslyší hloupé výmluvy, ale důvodem může být třeba hledání volného parkovacího místa nebo třeba nenadálá závada na autě. A pro úplnost dodáme, že pokuta za neoprávněný průjezd se na místě může dostat na 2000 Kč, ve správním řízení na 2500 Kč.

Pozor ale dejte v případě, kdy je tato značka doplněna informací, že se zákaz týká třeba aut na CNG nebo LPG. Pokud s takovým autem do ulice vjedete, ani sebelepší důvod vás od pokuty neochrání.

Štítky: , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru