test-rolls-royce-ghost

Test ze zadního sedadla: Rolls Royce Ghost

Autor: Pavel Srp - Foto: Pavel Srp, Rolls-Royce - 20. 3. 2013


Když se řekne luxusní limuzína, co vás napadne? Audi A8, Mercedes-Benz třídy S, BMW řady 7…? Nene, já myslím ještě luxusnější limuzínu, ze které její urozenost čiší na první pohled. Pochází ze země gentlemenů (Velké Británie) a na její přídi se majestátně týčí soška Spirit of Ecstasy. Tak, a už jste doma, že? Dnes se podíváme, jaké to je užívat si ze zadního sedadla Rolls Royce Ghost, tedy (zatím) nejmenšího z rodu aristokratů.

Brzy však již toto platit nebude a roli nejmenšího z rodu převezme kupé Wraith, které automobilka představila na letošním ženevském autosalonu. I když v případě Ghosta mluvím o nejmenším z rodu, vedle svých v prvním odstavci zmíněných německých konkurentů stejně vypadá jako Godzilla. Nepůsobí neohrabaně, ale se svými rozměry (délka: 5 399 mm – v profdloužené verzi + 300 mm, rozvor: 3 295 mm – v prodloužené verzi + 70 mm, šířka: 1 948 mm, výška: 1 550 mm) budí neskutečný respekt.

Ale dost řečí, to vás stejně nezajímá, že? Určitě vás zajímá, jak jsme se vlastně k takovému autu dostali… Bylo to jednoduché, protože je auto-mania.cz také na facebooku, trávíme tam celkem dost času a z ničeho nic se tam v pondělí k večeru objevila pozvánka od Autosalonu TV Prima, v níž se psalo něco ve smyslu tom, že chtějí na natáčení tři páry, které budou čekat o půlnoci na pražském Václavském náměstí u koně a ty, které tam budou, vyzvedne expert František právě v Ghostu. No, a řekněte mi, mohli jsme si tohle nechat ujít? :)

Když jsme přijeli, František s Ghostem už tam čekali. Majestátní Rolls Royce vypadal mezi typickými taxikářskými auty (mrkněte do galerie), vedle nichž stál, jako aristokrat, kterému podobná auta nesahají ani po kotníky. Přistoupili jsme k otevřenému řidičovu okýnku, kde seděl usměvavý (a divím se mu, protože štáb točil bez přestávky od 8 hodin od rána!!!) František a s radostí nás k sobě do teplého auta pozval.

Už jen pocit, že bych měl vzít za kliku, ve mně vyvolává respekt, přece jen jde o auto za hromadu peněz. Odhodlávám se a otevírám dveře – mimochodem proti směru jízdy – a musím říct, že jsou obrovské a těžké! Aby také ne! To, do čeho jsem se díval, byl luxusní prostor zhruba velikosti poloviny mého obýváku. Dvě samostatná sedadla čalouněná prvotřídní světlou kůží jsou oddělena loketní opěrkou s ovladači všeho možného a před nimi si posádka může užívat neskutečný prostor. František s námi vtipkoval, že stejný prostor máme pro nohy i v Superbu. S tím se částečně souhlasit dá, ale v Superbu bychom kvůli tomu museli vyndat přední sedadla. Posez byl neskutečně pohodlný, sedadla nabízela masáž, vyhřívání, odvětrávání, ……. Prostě úplně jiný svět, dokonce tak jiný, že jsem neudělal ani žádnou fotku. Budete muset vzít za vděk pouze fotkami oficiálními. :D

Najednou se auto naprosto neslyšně dalo do pohybu. Kabina je perfektně odhlučněna a podvozek nabízí neskutečný komfort. Určitě každý z vás ví, jak pražský václavák vypadá. Místo hladkého asfaltu je vyložen kočičími hlavami, které k sobě leckdy vůbec nepasují. Všechny tyto nerovnosti podvozek vyhladil a Rolls Royce Ghost si jen tak pohodlně plul. Nikdy bych nevěřil, že bych se dokázal smířit s tím, že bych auto neřídil sám a měl vlastního řidiče. Dokonce ani v BMW řady 7 nebo Audi A8. Není to sice přímá konkurence, ale je to to nej, co tyto automobilky nabízejí.

Už jsem to tu o pár řádků výše psal, ale zopakuji to: Rolls Royce Ghost je auto z jiného světa. Vypadá jinak, funguje jinak, sedí se v něm jinak a lidé na se vás také úplně jinak dívají. S díky se s Františkem loučíme, otevíráme dveře a všichni tři se hrozně lekneme. Najednou jsme se vrátili do toho obyčejného světa plného všedních problémů a hlavně křičících turistů procházejících přímo kolem našeho auta. Za zavřenými dveřmi, jak už to tak bývá, jsme o nich ani nevěděli – prostě nebyli vůbec slyšet.

Se zamáčknutím slzy v koutku oka vystupujeme a na naše místo už se nedočkavě dere další dvojice. Ještě neví, co je čeká, ale věřím, že budou stejně nadšení jako my!

Když se zadaří, uvidíte nás v televizi, ale ono možná stejně není o co stát. :D Děkujeme Autosalonu TV Prima, že nám, i když nevědomky, dopřál, abychom se s vámi o naše dojmy ze zadních sedadel Rolls-Royce Ghost mohli podělit a celému štábu se klaníme, protože ani po celodenní práci v zimě nebyli nepříjemní. Všichni se usmívali a byli v pohodě, ale hlavně odpovídali na naše zvídavé otázky. Na jejich test se v televizi můžete podívat v sobotu 6.dubna 2013.

Tenhle Rolls-Royce jsme si užili výborně, ale už je čas jít spát. Přecházíme Václavské náměstí, které působí za temné noci ještě strašidelněji než ve dne. Odemykáme naše normální auto. Sedám si opět jako běžný člověk na sedadlo řidiče, startuju a sám se odvážím domů. Hmmmm.

Štítky: , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru