Test Subaru BRZ: Trefa do černého! + video

Autor: Pavel Srp - 31. 10. 2013


I když by se mohlo zdát, že Toyota GT86 a Subaru BRZ jsou jedno a totéž auto, není tomu tak. Drobné rozdíly lze nalézt nejen po stránce designové, ale hlavně pod jejich kabáty. I když je motor a systém pohonu zadních kol totožný, jsou auta naladěna jinak. Toyota je hravější a ráda se na hranici přilnavosti přetočí, Subaru je naopak více vyvážené a má raději čistou stopu a pilování správných nájezdů i výjezdů ze zatáček. Chtěli jsme obě auta postavit proti sobě, ale bohužel z toho na poslední chvíli sešlo. Snad někdy…

Nebudu popisovat to, jak se od sebe auta liší vzhledově, mrkněte na přiložené video, kde je to (sice anglicky, ale do podrobna) popsáno dokonale. S „naší“ Toyotou GT86 se ve videu dá srovnávat spíše 10 Series Scion FR-S.

Pojďme se ale podívat na to, jak se se Subaru BRZ jezdí. On by se vlastně celý článek dal shrnout do jednoho nedlouhého souvětí: „Subaru BRZ je nesmírně zábavné auto, za jehož volantem omládnete!“ To by ale bylo moc jednoduché…

Subaru BRZ je neoddiskutovatelně neskutečně zábavné auto, které – troufnu si říct – z vás udělá lepšího řidiče. Pokud si nevěříte, nechte stabilizaci zapnutou. Pokud si myslíte, že něco umíte, můžete ji vypnout třeba napůl. Elektronika vás pak nechá i lehce sklouznout. No, a pokud si myslíte, že to zvládnete, můžete si stabilizaci úplně vypnout. Jde to! :) Zcela jistě vám ale můžu říct, že za volantem Subaru BRZ vám sebevědomí vyroste a budete si připadat minimálně jako Sebastian Loeb, takže si stabilizaci nakonec stejně vypnete. A co se stane? Pak zjistíte, že Loeb nejste! :D Subaru BRZ vám totiž vždycky jemným plácnutím přes prsty vysvětlí, že na sobě ještě stále musíte pracovat a vrátí vás do reality. Jemně, výchovně.

Jak je řečeno hned v úvodu, i když se zdá, že obě auta jsou stejná, není tomu tak. Subaru má oproti Toyotě tvrdší přední pružiny, zadní jsou naopak měkčí. Oproti Toyotě má také v interiéru navíc i šidítko posilující zvuk motoru a přiznám se, že jsem na první poslech ani nepoznal, že zvuk není přirozený. Když za to vezmete, začne Subaru v interiéru řvát jako prase na porážce a přitom si venku nikdo neťuká na čelo, co to kolem jede za magora s děravým výfukem.

test-subaru-brz-pruh

Samostatnou kapitolou je motor. Musíte ho poznat, pohrát si s ním… Nesmíte dát na první dojem. I když se říká, že první dojem prozradí vše, tady to tak není. Dole se nic moc neděje, ale stačí se přiblížit k pěti tisícům otáček za minutu a auto ožije, vystřelí vpřed jako kdyby do něj někdo kopnul. Subaru BRZ není prvoplánově trhač asfaltu a rekordman na sprintovací dráze. Bé-eR-Zetko je víkendová zábava. Rychlost si tady vlastně naopak musíte zasloužit.

A to je na tom to kouzelné. Dnešní „úsporné“ turbomotory mají dostatek výkonu už pod hranicí dvou tisíc otáček, dokáží zrychlit vlastně na jakýkoliv stupeň a skoro kdykoliv. Dvoulitrový boxer s přímým vstřikováním paliva pod kapotou BRZ (ale i GT86) má maximum točivého momentu 205 Nm až při 6 400 až 6 600 otáček za minutu, výkon 147 KW/200 koní dokonce až rovných sedmi tisících ot./min. To znamená, že abyste s ním jeli rychle, musíte ho „po staru“ pořádně vytočit! Díky nízké hmotnosti jen 1,3 tuny dokáže zrychlit z 0 na 100 km/h za 7,6 sekundy a maximální rychlost je 230 km/h.

Za volantem se navíc sedí naprosto báječně. Sedadla jsou hodně nízko a vše je podřízeno řidiči, řadící páka i ruční brzda jsou na dosah od volantu, takže stačí jen maličko pohnout zápěstím. Krátké jsou i jednotlivé rychlostní převody. Na všechno – na každý pohyb volantem, ťuknutí do brzd nebo přišlápnutí plynového pedálu reaguje BRZ bez zpoždění a hned. A navíc s radostí. Se vším, co se s ním děje, se s ochotou a bez zbytečného otálení svěřuje. Tolik informací, kolik k řidiči prostřednictvím všeho v autě proudí, už dneska nenabídne žádné jiné auto. Přesně víte, kdy zadní kola ztrácejí svou přilnavost a máte dostatek času zareagovat. Ať už tak, že zadním kolům do smyku ještě pomůžete a pořádně si ho užijete (i když je to složitejší než v GT86) nebo naopak tak, že auto srovnáte a nesmyslnou rychlostí pojedete dál.

Vaše oblíbené okresky rázem dostávají zcela jinou podobu. Budete je vnímat úplně jinak, a i když nebudete mít potřebu letět stejně rychle jako ten blázen s načipovaným TDÍ-čkem nalapeným na vašem nárazníku, budete si jízdu neskutečně užívat. Budete se těšit na každou zatáčku, na každé sešlápnutí brzdy, kdy si rozhodíte zadek, na každé zařazení tak, abyste trefili ty správné otáčky…

A věřte mi, že peníze z peněženky vám za benzín budou mizet hodně rychle. Jenže ne proto, že by Subaru BRZ bylo žravé, naopak, spíš proto, že s ním budete chtít pořád jezdit. POŘÁD! Nakonec, i při opravdu rychlé jízdě se dá spotřeba udržet kolem 13 litrů!

Pokud bych hledal auto na víkendy, které se dá běžně (teda skoro běžně) používat i přes týden, mám jasno. Bude to jedno z dvojice Toyota GT86 a Subaru BRZ. Pokud po mně budete chtít, abych si vybral, favorita mám, ale jistě vám to neřeknu do té doby než se svezu s oběma najednou! Na úplný závěr mi dovolte už jen jedno zbožné přání: „Kéž by takových aut bylo víc!“

Ceník je k nahlédnutí tady.

-PS-

Štítky: , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru