Test Opel Cascada 1,6 SIDI Turbo + video

Autor: Pavel Srp - 19. 6. 2014


Už když jsme se poprvé svezli s novým kabrioletem Opel Cascada, byli jsme překvapení. Opel si stanovil laťku vysoko a mezi auty bez střechy na Cascadu sází. Prověřili jsme tenhle kabriolet s přeplňovaným benzínovým motorem 1,6 SIDI v redakčním testu. Ačkoliv nám v první polovině testu počasí příliš nepřálo, bylo deštivo a zima, v druhé polovině týdne se nakonec ukázalo i sluníčko.

Opel Cascada je na trhu už rok, byl to takový návrat ke klasickému kabrioletu, protože od roku 2006, kdy se přestala vyrábět Astra Cabrio, nabízel jen coupé-cabriolety. Jsou to auta, která se sice dají zcela bez problémů používat celý rok, ale jejich konstrukce střechy, nutnost velkého prostoru ke složení i rychlost, respektive pomalost stahování za to nestála. Cascada to změnila. Její plátěná střecha je složená než řekneš kabriolet – přesněji řečeno za 17 sekund (od prvního do posledního úkonu) a dá se stahovat až do rychlosti 50 km/h.

test-opel-cascada-16-sidi-turbo-cabriolet-p1

Opel Cascada dokáže být i se staženou střechou komfortním autem. Je jedno, jestli zrovna jedete bez střechy po městě dvacítkou a nebo po dálnici dvoustovkou, protože díky skvělé aerodynamice do auta příliš nefouká. Musíte ale mít vytažená okna a „větrolam“ za předními sedadly, díky čemuž přijdete o dvě plnohodnotná zadní místa.

Tohle auto se Opelu povedlo. Nízká stavba karoserie s dlouhým předkem vypadá se zataženou střechou dobře. O mnoho lepší to je, když střechu stáhnete. Můžete to udělat buď tlačítkem z interiéru a nebo tlačítky na klíči dálkového ovladače. Tím se nemohou pochlubit ani někteří prémioví konkurenti. Se silnějším motorem 1,6 SIDI Turbo budou navíc na zádi vykukovat z obou rohů nárazníku chromované koncovky vůfuku a na víku zavazadelníku se hrdě týčí nápis Turbo.

Motor nabízí díky přeplňování turbodmychadlem z objemu 1,6 litru hodně slušný výkon 147 kW/200 koní a točivý moment 280 Nm, díky čemuž dokáže auto zrychlit z 0 na 100 km/h za 9,2 sekundy a v rozletu ho zastaví až cifra značící 235 km/h. Mohlo by se zdát, že na ten výkon to nejsou nijak oslnivé hodnoty, ale je potřeba si uvědomit, že jde o kabriolet, jehož vyztužení musely – narozdíl od střechy v případě samonosné karoserie – obstarat výztuhy podvozku. Díky tomu vystoupala hmotnost až na 1,7 tuny. Motor má nicméně hodně příjemný projev, je kultivovaný, křivka točivého momentu má parádní průběh, takže auto působí celkem svižně.

Za jízdy se staženou střechou uslyšíte příjemné hvízdání turbodmychadla a sání, nicméně výfuky slyšet příliš nejsou. Podle mě je to škoda, protože když už stáhnete střechu, klid v autě rozhodně nebude. Uslyšíte motory a výfuky ostatních aut, hluk velkoměsta nebo cikády a cvrčky v přírodě. Proč si k tomu neposlechnout také nějaký příjemný baryton benzínového motoru? :)

S Cascadou se nemusíte bát vyjet ani na své oblíbené okresky. V tiskových materiálech se dočtete, že Opel důkladně zapracoval na jízdních vlastnostech. Cíle bylo přiblížit se zavřenému autu. Cascada má oproti předchozí generaci kabrioletu Astra TwinTop o 43% vyšší torzní tuhost a o 10% vyšší ohybovou tuhost. A co na to praxe? Nutno uznat, že při jízdě se karoserie opravdu moc nekroutí, při rychlejším průjezdu zatáčkou jsem rozhodně neměl pocit, že sedím ve žvýkačce. Auto si drželo stopu a nebylo nijak zvlášť nervózní ani na brzdách. Otřesení skeletu znamenají jen nerovnosti. Velkou zásluhu na tom má s největší pravděpodobností adaptivní podvozek FlexRide. Je ale neskutečné, jaký pokrok kabriolety za 20 let udělaly

test-opel-cascada-16-sidi-turbo-cabriolet-p2

A co spotřeba paliva? Díky vyšší hmotnosti počítejte s tím, že i apetit bude větší. V katalogu se dočtete o 8,6 l/100km ve městě, 5,7 l/100 km mimo město a v kombinovaném provozu si prý auto řekne o 6,7 l/100 km. My jsme s ním reálně jezdili lehce přes osm litrů.

Pokud Cascadu plánujete jako jediný vůz do rodiny, pak si promyslete, jestli potřebujete často něco převážet v kufru. Se staženou střechou tam sice podle papírů zbyde 280 litrů, ale prostor je nepravidelný a vejde se tam snad jen pár poloprázdných tašek. S nataženou střechou to je jiná káva. Základní objem 380 litrů se dá sklopením zadních sedadel zvětší až na 750 litrů.

Ačkoliv Cascada připomíná Astru, není to Astra. Automobilka ji vyvíjela jako samostatný model, i když některé části karoserie i interiéru připomínají. Nutno uznat, že Cascada se povedla, navíc je docela bezpečná. Pokud pokukujete po novém kabrioletu, pak by rozhodně neměla ve vašem seznamu chybět. Navíc podobných konkurentů moc nenajdete… A špatná není ani cena, základní model stojí 600 tisíc Kč…

[table caption=“Technické údaje:“ width=“615″ colwidth=“70|30″ colalign=“left|center“]
Typ vozu:,Nový
Značka:,Opel
Typ:,Cascada
Motor:,řadový čtyřválec
Objem válců:,1 598 ccm
Plnění motoru:,turbodmychadlo
Palivo:,benzín
Pohon:,přední kola
Výkon:,147 kW/200 koní v 5 500 ot./min
Točivý moment:,280 Nm v 1 650 – 3 500 ot./min
Zrychlení 0-100 km/h:,9.2 s
Maximální rychlost:,235 km/h
Převodovka:,šestistupňová manuální
Spotřeba paliva (l/100 km):,8.6 / 5.7 / 6.7
Délka:,4 760 mm
Šířka:,1 839 mm
Výška:,1 443 mm
Rozvor:,2 695 mm
Pohotovostní hmotnost:,1 733 kg
Objem zavazadlového prostoru:,(280) 380 / 750 litrů
Ceník:,k nahlédnutí tady
[/table]

Štítky: , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru