Test BMW X4 M40i xDrive (AT) + video

Autor: Pavel Srp - 31. 5. 2016


BMW představuje jeden rychlý model za druhým, neunikl tomu ani model X4. Ten, jak jsme si už vyzkoušeli, jezdí poměrně dobře i s „běžným“ naftovým motorem, ale s dvoukomorovým turbodmychadlem přeplňovaným benzínovým třílitrem s označením M40i jezdí ještě mnohem lépe. A ten zvuk…

BMW X4 M40i je také „malé eMko“. Už podle názvu můžete poznat, že tohle auto pochází „pouze“ z dílny BMW M Performance, nikoliv BMW M. To ale vlastně vůbec nevadí, protože díky tomu není tak surové a dá se s ním úplně v klidu a bez problémů jezdit každý den.

test-bmw-x4-m40i-xdrive-at-p1

BMW X4 navazuje na úspěchy BMW X6. Obě auta se sobě navíc v aktuálních verzích podobají skoro jako vejce vejci a rozeznat je od sebe chce opravdu trénované oko. BMW X4 si zachovává tvary X6, přináší ale kompaktnější rozměry. Typická silueta se svažující se zádí evokující karoserii coupé zůstává. I díky tomu a díky menším rozměrům je na zadních sedadlech poměrně málo místa na hlavu, člověk se 180 cm výšky se tu opírá o strop. Sedět se tu ale dá. Objem kufru je 500 litrů, ale předpokládám, že takové věci vás stejně nezajímají, že?

Pojďme se tedy podívat na to, co BMW X4 M40i xDrive pohání. Jde o dvoukomorovým turbodmychadlem přeplňovaný zážehový šestiválec s objemem 3.0 litru. Jeho výkon byl naladěn na 265 kW/360 koní (v 5 800 až 6 000 ot./min) a točivý moment 465 Nm (od 1 350 do 5 250 ot./min). Díky tomu tohle 1,9 tuny těžké auto zrychlí z 0 na 100 km/h za působivých 4,9 sekundy!

Navíc ho doprovází neskutečný zvuk! Dvojice poměrně subtilních koncovek výfuku v rozích zadního nárazníku ihned po startu rozpoutají hotovou symfonii. A nejinak je tomu i při jízdě. Řadový šestiválec vyniká jadrným zvukem a je točivý. Tohle všechno se do celé výfukové soustavy promítá. A skvěle to zní nejen zvenku, ale i v interiéru auta, kde slyšíte JEN zvuk motoru a výfuku. Žádná šidítka, které jsou v dnešní době tak oblíbená. Zvuku pomáhá hlavně klapka v levé koncovce výfuku. Ani BMW M3 nemá takový zvuk! O tom, jak BMW X4 M40i zní se ostatně můžete přesvědčit v přiloženém videu.

Tohle auto navíc jede! Sešlápnutí plynu doprovází adekvátní a poměrně rychlá reakce, zejména v jízdním režimu „Sport“ nebo „Sport+“. Při přeřazení se navíc z výfuku ozve skoro až hrozivá rána. Osmistupňová automatická převodovka je tu tatáž, kterou dostávají běžné modely, není tu dvouspojka DCT z BMW M. Neznamená to ale, že je to špatně. Naopak. Převodovka řadí bleskově nahoru i dolů, ve sportovním režimu navíc při řazení nahoru „sportovně škube“. Pro manuální řazení lze použít volič převodovky pohyby vpřed (podřazení) a nebo vzad (vyšší stupeň) a nebo jsou k dispozici páčky pod volantem.

Adaptivní podvozek „Dynamic Damping Control“ dodává autu jisté jízdní chování. Ačkoliv je i na komfortní režim X4 M40i poměrně tvrdá, není nepoddajná a neodskakuje. Chování podvozku je ale zdaleka nejlepší v ostřejším tempu a na kvalitní silnici, kdy se tohle SAC (Sports Activity Coupé) prakticky ani nehne. Díky pohonu xDrive se s vypnutou stabilizací dá odsadit záď, ale ta se poslušně vrací do klidu a tlačí auto co nejrychleji vpřed. BMW X4 M40i je na okreskách vlastně až zběsile rychlé, svým chováním si nezadá s mnohem menšími a lehčími hatchbacky, i když proti nim působí těžkopádněji. Nechápu, jak to v BMW dokázali, ale X4 při rychlé jízdě funguje skvěle!

test-bmw-x4-m40i-xdrive-at-p3

Totéž se ale nedá říci o brzdách. Ne snad, že by nebrzdily, ale brzdový pedál působí tak trochu „gumově“. Nějak mi v něm zejména při opravdu svižné jízdě chyběl ten správný cit. Na účinnost brzd se i přesto dalo spolehnout i po několikerém ostřejším brzdění.

I když auto váží 1,9 tuny, má výkon hodný opravdu sportovního auta a velký přeplňovaný motor, spotřeba se dá udržet na rozumných hodnotách. Když si nebudete užívat zvuk motoru a jeho výkon, dá se spotřeba držet do 12 l/100 km. A možná by to šlo i méně, ale to by nás při jízdě ten skvělý zvuk nesměl provokovat… :D Problémem ale naopak není ani 20 a více litrová spotřeba paliva. Stejně jako u všech přeplňovaných motorů i tady záleží na tom, jak budete s plynovým pedálem zacházet.

Tohle auto vás nenechá schovat se v davu, za prvé kvůli zvuku, za druhé v našem případě i díky výrazné barvě. Otázkou ale samozřejmě zůstává, jestli někdo, kdo si takové auto koupí, opravdu nechce být vidět… :) Základní cena startuje na 1 863 800 Kč. Jo, a abychom nezapomněli! Už se těšíme, až se tenhle motor objeví v jedničkách a dvojkách!

test-bmw-x4-m40i-xdrive-at-p2

  • Druhý pohled – Anina:

BMW X4 M40i je jedním slovem neskutečná. Už když jsme si ji k redakčnímu testu vyzvedávali, bylo jasné, že ten týden bude zatraceně rychlý. První seznámení proběhlo už v podzemních garážích, takže už první stisknutí startovacího tlačítka vyvolalo úsměv na rtech. Když se totiž k životu probudí parádní třílitrový šestiválec, ozve se malé hromobití. Garantuji vám, že tohle je jedno z mála moderních aut, které má konečně nějaký zvuk. A kdyby jen nějaký… Zapomeňte na vyumělkované zvuky, které se k vám linou jen z reproduktorů, tady hraje první housle fantastický výfuk a ty druhé motor.

Nebudu se vám tu rozplývat nad technickými detaily, ostatně to už udělal můj kolega. Spíše vám chci naznačit, proč je tahle potvora tak dobrá. Neřešme design, ten je hodně subjektivní, někomu X4 sedne, jinému ne. Mně celkem sedla, i když bych zářivý modrý lak vyměnila spíše za decentnější černou. Ono ale ve finále tolik nesejde na tom, co má na X4 sobě, jako spíš to, co ukrývá pod sukní.

Tam mě prostě definitivně uhranul její zvukový i jízdní projev. Střílí, brumlá a s ohromnou radostí dává najevo, že není žádnou třasořitkou. Ale to vše, jen když chcete. Pokud potřebujete odvézt tchýni z nedělního oběda, umí být kultivovaná a jen si tak hluboce pobrukovat. Pak ale babičku vysadíte, přepnete do sportovního režimu, prošlápnete plyn a pak to přijde. Dostanete kopanec, auto vás zatlačí do sedačky a budou se po vás otáčet všichni v okruhu tří kilometrů. Možná i čtyř… :)

V zatáčce vás báječně podrží, na rovinkách vyděsí svou rychlostí a při brzdění vám žaludek vytáhne až do krku. Takhle nějak má vypadat auto, které prostě budete mít rádi. Ano, je sváé není moc elegantní, ale i tak je zatraceně dobré.

[table caption=“Technické údaje:“ width=“615″ colwidth=“70|30″ colalign=“left|center“]
Typ vozu:,Nový
Značka:,BMW
Typ:,BMW X4 M40i xDrive
Motor:,řadový šestiválec (R6)
Objem válců:,2 979 ccm
Plnění motoru:,turbodmychadlo
Palivo:,benzín
Pohon:,4×4 (xDrive)
Výkon:,265 kW/360 koní při 5 800 – 6 000 ot./min
Točivý moment:,465 Nm při 1 350 – 5 250 ot./min
Zrychlení 0-100 km/h:,4.9 s
Maximální rychlost:,250 km/h
Převodovka:,osmistupňová automatická
Spotřeba paliva (l/100 km):,11.3 / 7.0 / 8.6
Emise CO2:,199 g/km
Objem nádrže:,67 litrů
Délka:,4 671 mm
Šířka:,1 881 mm
Výška:,1 624 mm
Rozvor:,2 810 mm
Pohotovostní hmotnost:,1 915 kg
Objem zavazadlového prostoru:,500 / 1 400 litrů
Ceník:,ke stažení zde
[/table]


TIP: Sháníte nové auto na operativní leasing?
 
Vyplňte krátký formulář a poptejte ho. Vybereme pro vás ty nejlepší a nejvýhodnější nabídky. Anebo si vyberte přímo z aktuálně dostupných aut.
 
Chci operativní leasing!
 
Štítky: , , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru