Tesla Model X je tu: SUV ujede až 413 km a odveze sedm lidí – foto + video

Autor: Jan Karlík - 30. 9. 2015


O elektromobilním SUV Tesla Model X se mluví už hodně dlouho. Teď však došlo k oficiálnímu představení vozu a technických parametrů prvního crossoveru automobilky Tesla. Jako základ posloužil Model S, na kterém byla postavena prostornější karoserie.

První změnou oproti Modelu S je samozřejmě velikost a typ karoserie. Model X splní oblíbený vyšší posez a teoreticky může nabídnout i větší prostupnost terénem, i když všichni víme, že o tom to v této kategorii vážně není. Další výraznou změnu je technologie otevírání dveří. Vzhůru výklopné dveře umožní nastoupit do automobilu i v případě, že vedle vozu těsně zaparkují jiná auta. Bohužel se však dostalo jenom na zadní pár. Přední dveře budete muset otevírat naprosto obyčejně. Nicméně výklopné dveře s sebou nesou ještě jednu výhodu. Jak jsme již naznačili, Model X odveze 7 lidí díky třetí řadě sedadel. Právě díky obrovskému vstupnímu otvoru zadního páru dveří by neměl být problém do třetí řady relativně pohodlně nastoupit.

Provedení s označením 90D nabídne Modelu X akceleraci z nuly na 96 km/h za 4,8 s (!) a na jedno nabití by měl být schopen ujet až 413 km. Silnější varianta P90D nabízí pro přední elektromotor 190 kW a 330 Nm, zatímco ten zadní má 370 kW a 600 Nm. Oba motory základní verze 90D poskytují po 190 kW. Kapacita baterií činí 90 kWh. To vše navíc za stálého pohonu všech čtyř kol. Vzhledem k přítomnosti elektromotorů nad přední u zadí nápravou je navíc podlaha naprosto rovná a zadní dvě řady by měl nabídnout nebývalý prostor. Také u Modelu X máte možnost připlatit za Ludicrous Mode, který zkrátí dobu zrychlení na neskutečných 3,2 sekundy! Model X váží citelných 2 468 kilogramů.

Tesla se také pochlubila možností táhnout až 2 268 kilogramů těžký přívěs a originální příslušenstvím v podobě nosiče na kola, či lyže, který lze poměrně jednoduše zacvaknout přímo do zadního nárazníku. Model X je vybaven vzduchovým podvozkem, který umí celý vůz přifouknout na 230 mm světlé výšky. Zkrátka i Tesla se nechala strhnout SUV/crossover vlnou. Což je při zadobočním pohledu vážně škoda. Elegance Modelu S je nenávratně pryč.

Štítky: , , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru