Každé léto se v médiích objevují desítky případů, kdy nezodpovědní lidé v autech na parkovištích nechávají čekat psy nebo dokonce děti. Asi si myslí, že pár minut čekajícím mazlíčkům či dětičkám neublíží, ale jak všichni víme, opak může být pravdou. Každý rok tak sledujeme ve zprávách případy polomrtvých psů a dětí, kterým stačí i 5 minut v zavřeném autě na slunci minimálně k tomu, aby upadly do bezvědomí.

Nikdy asi nepochopíme, jak někoho může napadnout nechat blízkého v autě, byť jen pár minut, když je venku letní pařák. Ovšem protože se to stále děje, začaly na to reagovat i samotné automobilky. Například Hyundai představil systém, který rozpozná zapomenuté dítě v autě. Stačí k tomu jen odejít z auta a zamknout. Pokud někdo sedí na zadních sedadlech, systém vám to dá vědět. Chytré a jednoduché a jak se zdá, také účinné, protože minimálně v Americe Hyundai tento systém začal používat celkem běžně. A jsme si jisti, že časem tento systém bude standardem i u nás.

Hyundai představil asistenta zapomenutých dětí v autě. Možná zachrání pár životů – video

Svou troškou do mlýna se rozhodla přispět nově i automobilka Tesla Motors, která představila tzv. systém Dog Mode. Nutno říct, že tento systém si majitelé Tesel doslova vydupali, když po něm už pár měsíců volají na všech sociálních sítích. Ovšem systém Elona Muska nefunguje jako alarm u Hyundai. Jeho přítomnost v Teslách zajistí, že i v případě, kdy vy odejdete z auta a necháte tam třeba psa, bude v autě stále fungovat klimatizace tak, aby tam udržela vámi nastavenou teplotu. Kromě toho nechá zapnutý centrální displej na palubní desce, na kterém si mohou pozorní kolemjdoucí přečíst, že systém funguje a kolik stupňů je v autě.

Stačí si chytrou novinku stáhnout do systému auta a pak už ji jen nastavit v infotainmentu. Tam před opuštěním vozu nastavíte rozmezí teplot, které má systém udržovat a můžete v klidu odejít. Může se ale stát, že se zdržíte a baterie auta se začnou vybíjet. I na to Dog Mode myslí. Ve chvíli, kdy klesne kapacita baterií pod 20 %, pošle vám systém upozornění na mobilní telefon.

Přečtěte si také:  Chodci nemají na přechodech absolutní přednost. Přesto si to někteří stále myslí, ale často na to doplácí

Je to vlastně velmi jednoduché a chytré řešení, které ovšem nemusí být aplikováno jen na zvířata. Přijatelnou teplotu v autě udrží, i když necháte 5 minut před obchodem čekat právě své potomky. Těm tak nehrozí kolaps z přehřátí. Systém navíc umí nechat puštěné rádio nebo třeba film, takže to krátké čekání bude jak pro děti, tak pro zvířata snesitelnější. To ovšem neznamená, že byste měli své potomky nebo zvířecí miláčky v autě čekat zbytečně dlouho. I když je v autě přijatelná teplota, příjemné to pro ně jistě není.

Test elektromobilu Tesla Model S P90D