darpa-hummer-video

Tenhle Hummer vyjede všechno, jeho kola totiž nemusejí být jen kulatá

Autor: Pavel Srp - 7. 8. 2018


Hummer byl původně vyvíjen pro armádu, zvládne tedy neskutečné věci, zejména v terénu. Tam ho budou nakonec limitovat nakonec asi jeho kola a pneumatiky. Americká výzkumná agentura pro pokročilé projekty spadající pod ministerstvo obrany spojených států DARPA ale představila revoluční kola, která se mohou z kulatých změnit na „hranatá“.

Za šedesátileté fungování představila tato organizace nespočet podobných projektů, které se více či méně nakonec dostaly i do běžného světa. Kolik asi tak vynalezla projektů a produktů, které nakonec oficiálně představeny nebyly, ale americké vojsko je používá…?

Tentokrát se ale americká organizace DARPA se svým výtvorem, na němž spolupracovala s Carnegie Mellon University National Robotics Engineering Center (CMU NREC), pochlubila. Opět ale prý jde o produkt pro použití na terénní armádních vozech. Nazvala ho jako RWT (Reconfigurable Wheel-Track).

Jde o kolo, jenž v sobě kombinuje jak funkce „klasického kola“, tak i funkce pásu podobného tomu, jaký mají tank. K přeměně z kola na pás přitom prý stačí pouhé dvě sekundy a jde to na dálku. Auto při tom nemusí ani zastavit.

A důvod takového kola? Jednoduchý. Po silnici využije armádní automobil kolo, ale jakmile dorazí do nějakého těžšího terénu se sypkým nebo velmi kluzkým podložím, změní posádka konfiguraci na pás a může bez starostí pokračovat dál.

Štítky: , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít na začátek