taxi protestní jízda

Řadu týdnů probíhá spor mezi taxikáři a hlavním městem Praha. Řidičům taxi se nelíbí, že město tiše toleruje společnosti Uber a Taxify, které podle nich nelegálně podnikají v přepravě osob a tváří se, že jsou „jen“ sdílenou ekonomikou.

Ostatně, o hloupých a často velmi agresivních protestech taxikářů už jsme vám říkali. Právě na jejich nevybíravé chování a na to, že si Pražany berou doslova jako rukojmí se už dále nejspíše nemohl dívat ani premiér v demisi Andrej Babiš, ani ministr dopravy Dan Ťok. Proto se oba sešli s mluvčí Asociace koncesionářů v taxislužbě Karolínou Venclovou, aby projednali podmínky a požadavky taxikářů. Upřímně, už to nám přijde dost šílené, ale pro uklidnění situace chápeme, že nebyla jiná možnost.

Na této schůzce se všichni společně dohodli, že v co nejkratším možném čase bude připravena malá, ale rychlá změna zákona, která by právě podnikání Uberu a Taxify vyřešila. Jenomže poslanci před několika dny rozhodli, že když už změna, tak pořádná. Proto bude podle nich lepší připravit velkou novelu zákona, která následně zamezí takovému podnikání výše zmíněných, ale i dalších podobných společností. Takové schvalování ovšem může při nejhorším možném scénáři zabrat klidně až rok. Vcelku logický krok, co myslíte? Přeci jen je lepší problém řešit komplexně, než se zaměřit jen na jednu jeho část.

Takto to ale nevidí taxikáři v čele s paní Venclovou. Těm se nelíbí, že ministři a poslanci nefungují hned a na písknutí téhle zvláštní partičky, jejíž tvrdé jádro je známé tím, že napadá a okrádá své zákazníky, na což několikrát upozornil třeba novinář Janek Rubeš. Podle nich je taková doba nepřípustná a proto oznámili, že jsou připraveni k další stávce. Kdy a jak by měla probíhat zatím není jasné, ale mluví se již o začátku příštího týdne.

Vlastně nejvtipnější na tom celém je, že podle Venclové se taxikáři zachovali jako slušní lidé, ale ministr Ťok se k nim tím, že vše nebude vyřešeno teď hned, nezachoval. No, uznejte sami, že je vrchol, aby někdo, kdo nezákonně parkuje na Strahově, blokuje MHD i běžné řidiče mluvil o slušnosti.