audi_rs3_sportback-tankovani-cerpaci_stanice

Tankujeme levně, ale cena opět poroste. Kvůli chystaným restrikcím EU

Autor: Radim Plachý - Zdroj: Heute.at - Foto: Pavel Srp - 24. 5. 2023


Ochrana klimatu je v EU velmi důležité téma. Týká se hodně i automobilového průmyslu, který bude od roku 2027 zahrnut do emisních kvót. I kvůli tomu má cena paliva v příštích letech podražit na ceny vyšší než, jakých jsme se u stojanů děsili před rokem.

Tlak na elektromobilitu bude čím dál více ovlivňovat spalovací auta – a to ať už přímo jejich zdaněním a dalšími poplatky, tak i nepřímo například daněmi z paliva. Od roku 2027 se totiž do systému emisních kvót EÚ bude řadit i silniční doprava. Jak upozornil web Heute.at, právě to by mělo znamenat zvýšení cen paliva na čerpacích stanicích. Nepřijde to ale hned, nýbrž přibližně od roku 2030.

Přečtěte si také:  Cena nafty i benzinu je nejníže za více než rok. Zlevňování by mělo dále pokračovat

O cenách bude rozhodovat to, za jakou cenu se bude obchodovat tuna CO2. Pesimistické odhady mluví o 200 – 300 eurech, což by znamenalo, že palivo by mohlo být až třikrát tak drahé než dnes. „Ceny budou dále růst, takže v letech 2035 až 2040 budeme muset počítat s cenami okolo tří eur za litr,“ připravuje nás na zdražení ekonom Erwin Mayer. Už dnes mají daň z CO2 v Rakousku. Ta je 32,5 eur za jednu tunu CO2, což zvedá cenu paliva přibližně o 7 centů. 

Štítky: , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *