dalnicni-znamky-2019

Ministerstvo dopravy, respektive sám ministr Dan Ťok, zveřejnil na svém twitterovém účtu podobu dálničních známek pro rok 2019. Stejně jako v loňském roce, budou známky pro letošní rok ve třech provedeních a ve třech barvách. Modrý ovál bude pro roční kupón, žlutý čtverec pro měsíční a červený trojúhelník bude platit 10 dní.

Stejná zůstává cena těchto cenin. Roční známka tak vyjde na 1500 Kč, měsíční známka na 440 Kč a 10denní na 310 Kč. Ačkoliv ceny vypadají vcelku příznivě, například ve srovnání se Slovenskem jsou dražší. U našich sousedů vyjde roční známka na 50 eur, tedy dle aktuálního kurzu na 1285 Kč. Měsíční na Slovensku koupíte za 14 eur, tedy 359 Kč a 10denní za 10 eur, tedy asi 257 Kč. A to raději nesrovnáváme stav dálnic…

Alespoň v něčem se Slovensku ale brzy přiblížíme. Ceny známek to sice nebudou, protože ministr Ťok už několikrát naznačil jejich brzké zdražení, ale v tom, že od roku 2021 přejdeme na jejich elektronickou podobu, která je na Slovensku v provozu už několik let. Nebudeme si tak na čelní okno lepit žádné samolepky, ale jednoduše, třeba i přes internet, zadáme registrační značku do systému a tím bude vše vyřízeno.