Tak trochu jiný Ford Transit s motorem z Jaguaru XJ220 – video

Autor: Pavel Srp - 21. 7. 2013


Automobilky to vcelku běžně dělají i dnes. Když potřebují otestovat motor, podvozek nebo podobnou část svého nového auta, schovají ho pod karoserii něčeho jiného, třeba právě odcházející generace. A bylo to tak i před více než dvěma desítkami let. Tehdy, pří vývoji nového supersportovního Jaguaru XJ220, se však rozhodli pro trochu extrémní řešení…

Na podvozek Jaguaru XJ220 postavili karoserii Fordu Transit. Ano, opravdu čtete správně! Podvozek, motor, nápravy, ale i kola jsou z Jaguaru XJ220, ale zbytek je Ford Transit z roku 1989. Tahle bílá krabice v sobě ukrývá netušené možnosti. Z dvakrát přeplňovaného šestiválce o objemu 3,5 litru dostane výkon více než 540 koní a zrychlení z 0 na 100 km/h zvládne i s aerodynamikou letícího kýble za 5 sekund – díky nižší hmotnosti dokonce rychleji než opravdový XJ220.

Říká se, že jeden z techniků, Patrick Walker, si auto bral o víkendech domů, protože bylo potřeba najet testovací kilometry. Prý jen tak jezdil po dálnici M40 a se zařazenou dvojkou vyčkával na rychlé Fordy Sierra Cosworth. Znamením sešlápnout plyn až k podlaze pro něj bylo bliknutí dálkovými světly, aby uvolnil levý pruh. V tu chvíli sešlápl plynový pedál až na zem a za neskutečného randálu Cosworthům ujížděl… :D

I dnes je možné s autem jezdit po běžných silnicích, protože auto je přihlášeno a má registrační značky.

To auto je navíc slavné. Ukázalo se i v jednom z těch nej pořadů o automobilech, britském Top Gearu. Ve druhém dílu 16.série, což byl australský speciál. Šlo o díl, který oslavoval prodej tohoto pořadu i do Austrálie. Moderátoři měli za úkol zjistit, jestli dělá lepší auta Velká Británie nebo Austrálie. Hned prvním úkolem bylo zjistit, které dělnické auto je lepší. Závod byl pojemnován Dělnický sprint na jeden kilometr a na startu se proti sobě postavil právě tento superTransit a australský pickup Maloo pick-up. I když pod kapotou australského pickupa byl velký osmiválec, hadejte jak to dopadlo… :)

A pokud byste si mysleli, že auto snad nejezdí po silnicích, pak se pletete. Tohle video jasně ukazuje, že se s ním majitel v běžném provozu pohybuje. Video bylo natočeno chvíli po Festivalu Rychlosti v Goodwoodu v roce 2006 (kam se hrabe letošní účastník Transit Supervan 3… :D ), kdy se účastníci i návštěvníci vydávali na cestu k domovu.

Ve videu je jasně vidět, že Transit i auto, které ho pronásleduje, se po dálnici pohybují rychlostmi kolem 100 mph, tedy asi 160 km/h.

Posuňte si video na čas 0:52. Není to moc dobře vidět, asi se na to budete muset kouknout víckrát, ale Transitu z výfuku vyletí plamen… :)

Pokud máte peníze, odvahu a jste dostatečně blbí na to, abyste si něco podobného taky postavili, v Británii se bude 24.července jeden Jaguar XJ200 prodávat… :D

-PS-

Štítky: , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru