Systémy autonomního řízení se budou muset rozhodovat, koho případně zabijí spíše

Autor: Anina Russová - 21. 11. 2016


Scénáři, kdy si auto bude vybrat, kam havaruje, se s nástupem vozů s autonomním řízení asi nevyhneme. Představte si, že v takovém autě sedíte a dostanete se s ním do situace, která prostě musí skončit nehodou. V takovém případě bude na systému, komu, jak a jestli vůbec ublíží. Ad absurdum nakonec může vybírat mezi dětmi a třeba starou babičkou o holi.

Myslíte, že přeháníme? Kdepak, tohle téma je velice aktuální. Před pár měsíci se k takovému možnému výsledku autonomní cesty vyjádřila i automobilka BMW. Bohužel je to ale prý otázka morálně tak náročná, že uspokojivou odpověď zatím výrobce nenašel.

Našel ji ale možná massachussetský institut technologie, který právě kvůli tomuto problému spustil speciální aplikaci s názvem Moral Machine. Ta ukáže, jaké to je, rozhodovat se v situaci, kdy autu selhaly brzdy. V tu chvíli budete mít vy v roli systému na výběr, koho „zabijete“. Drsné? Ano!

V aplikaci si můžete vybrat, jestli na palubě auta bude muž, žena, pes či bezdomovec. Totéž se bude dít před autem. Některé průzkumy tvrdí, že většina lidí za každou cenu ochrání posádku nebo samotné auto. Myslíte si, že něco takového by udělal jen opravdový sobec? Tak si představte, že v autě sedí vaše dítě. Stále je někdo takový sobec?

Je to poněkud smutné, drsné a pro někoho zbytečné téma. Jenomže se mu dříve či později nevyhneme. Zkusíte si test? Dejte vědět, jak jste dopadli. A dejte vědět, co si o tom myslíte!

Štítky: , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít na začátek